Grev Yasağına Rağmen Metal İşçileri Kazandı

Tarih : 14 Şubat 2017

birleşik metal iş

Birleşik Metal-İş’e üye yaklaşık 2 bin 200 işçinin 20 Ocak sabahı işveren sendikası EMİS’e bağlı GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerinde başlattığı grevler aynı gün Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklandı.

Sendika ve metal işçileri grev yasağına karşı mücadeleye devam kararı aldı. İşçiler, fabrikalarda pazartesi gününe kadar işbaşı yapmadı. 23 Ocak Pazartesi günü akşam saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı her iki sendikayı görüşmeye davet etti. Yapılan görüşmede adı geçen işletmelere bağlı fabrikalarda çalışan yaklaşık 2 bin200 üye için 2016-2018 dönemini kapsayan iki yıllık toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varıldı.

Birleşik Metal-İş sendikası işveren ile görüşmenin olumlu geçtiğini, imzalanan sözleşmenin grev yasaklandığında gelinen noktadan daha ileri kazanımlar içerdiğini duyurdu.

Grev yasağına rağmen metal işçilerinin elde ettiği kazanımların bir bölümü şöyle:

  • Saat ücretlerine birinci altı ay için 1,20 lira artı yüzde 7 zam yapıldı.
  • Bu oran ile birinci altı ay için işyerlerine göre ortalamada 443 ile 510 lira net artış sağlandı.
  • Yürürlüğü iki yıl olarak belirlenen sözleşmede diğer zam dilimlerinde ise ikinci ve üçüncü altı aylar enflasyon artı bir puan artış sağlandı.
  • Sosyal yardımlarda yüzde 27 oranında artış sağlandı.
  • DiniBayram mesaileri yüzde 200’e yükseltildi.
  • Engelliler gününde ücretli izin, eşin anne ve babasının ölümünde üyeye 4 gün ölüm izni, ABB işyerinde işçilere sağlık sigortası hakları kazanıldı.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler