Akademide kıyım

Tarih : 14 Şubat 2017

IMG_7705

OHAL kapsamında 7 Şubat’ta yayımlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile akademisyen kıyımı yaşandı. KHK ile çoğu barış imzacısı 330 akademisyen ihraç edildi.

Hekim Postası.

İhraçlar karşısında akademisyenlere destek vermek üzere Ankara Tabip Odası, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla 9 Şubat Perşembe günü Sakarya Caddesinde ortak bir eylem düzenlendi. Eyleme Alevi örgütlerinin yanında CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ile Murat Emir de destek verdi. Basın açıklamasında Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve çok sayıda hekim de yer aldı.

SES Ankara Eş Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım tarafından okunan ortak basın açıklamasında 686 Sayılı KHK ile binlerce kamu emekçisinin bir gecede ihraç edildiği belirtildi. Ankara Üniversitesinde yaşanan ihraçlar sonrasında Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin bazı bölümlerinde derslere girecek öğretim elemanının kalmadığını işaret eden Yıldırım “Bunun anlamı bu programların fiilen kapanması ve kayıtlı öğrencilerin eğitim hakkının ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

“İhraçların sorumlusu Rektör Erkan İbiş”

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in bu ihraçlardan sorumlu olduğuna dikkat çeken Yıldırım “FETÖ şüphelilerini Ankara Üniversitesi’nde istihdam eden Erkan İbiş, kendi siyasi geleceği uğruna Cumhuriyetin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesini ateşe atmaktadır. Bunun vebali ve sorumluluğu büyüktür ve elbette hesabı sorulacaktır” diye konuştu. Emek ve meslek örgütleri basın açıklamasının sonunda eşitlik, özgürlük ve demokrasi ideallerine olan bağlılıklarını ifade ederek tüm toplumu AKP’nin tek adam rejimine dur demeye çağırdılar.

Akademisyenler kararlı “Hayır gitmiyoruz”

Son KHK Ankara Üniversitesi’nden 71  akademisyen ihraç edildi. İhraçlar üzerine “hayır gitmiyoruz” diyen akademisyenlere destek olmak için 10 Şubat’ta Cebeci kampüsünde buluşmak isteyen kitle polis şiddetiyle karşılaştı. Sabahın erken saatlerinden itibaren valilik kararı ile  kimsenin alınmadığı kampüsün önünde biriken kalabalık çevik kuvvet müdahalesiyle dağıtılmak istendi. Kampüs içine giren çevik kuvvet, aralarında ihraç edilen akademisyenlerin de bulunduğu 11 kişiyi gözaltına aldı. Rektör Erkan İbiş’in “Sarayın ibişi olmayacağız” sloganlarıyla istifaya çağrıldığı eylemde akademisyenler de cübbelerini çıkararak protestolarını sergilediler.

Özdemir Aktan da ihraç edilenler arasında
Son KHK ile ihraç edilenler arasında Türk Tabipler Birliği eski Merkez Konseyi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Genel Cerrahi Profesörü Dr. Özdemir Aktan da yer aldı. Sağlık hakkı savunucusu Dr. Aktan, hiçbir yargı kararı olmaksızın öğrencilerinden koparıldı. Aktan 2012-2014 yılları arasında TTB Merkez Konseyi Başkanlığı’nı yürütmüştü.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler