4 KHK ile 2517 hekim ihraç edildi.

Tarih : 14 Şubat 2017

akademi

OHAL süresince çıkarılan 672, 675, 677 ve 679 sayılı KHK’lar ile ihraç edilen hekim sayısı 2517’ye ulaştı.

Hekim Postası

OHAL kapsamında 6 Ocak’ta yayımlanan 679 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname  ile tıp fakültelerinden 160 öğretim üyesi ihraç edildi.  İhraçlar, 31 tıp fakültesini etkiledi. Tıp fakültesinden ihraç edilen öğretim üyeleri arasında, 26 profesör, 30 doçent 58 yardımcı doçent, 36 asistan ve 10 uzman bulunuyor.

KHK ile Bakanlık ve Bağlı Kuruşlarından da  258 hekim daha ihraç edildi. İhraçlarda, 24 hekimle Ankara ilk sırada geldi. Ankara’yı 18 hekim ihracıyla İstanbul ve 16 ihraçla İzmir izledi.

42 hekim görevine iade edildi

Daha önce çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile  Türkiye genelinde 62 tıp fakültesinden toplam 1014, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan  1136 hekim ihraç edilmiş, 9 hekim de görevine iade edilmişti. 679 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarından 23 hekim göreve iade edildi.  Tıp fakültelerinde ise 2 profesör, 3 doçent, 9 yardımcı doçent, 5 araştırma görevlisi olmak üzere 19 öğretim üyesi  görevine geri döndü. Görevine iade edilenler çıkarıldığında bu güne kadar KHK ile ihraç edilen toplam hekim sayısı 2517 oldu.

TTB üyesi hekimler de ihraç edildi

679 sayılı KHK ile ihraç edilen hekimler arasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski İkinci Başkanı ve Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Üyesi Doç. Dr. Aslı Davas ve TTB üyesi hekimler de bulunuyor.  TTB yaşanan ihraçların sağlık hizmetlerinde ve eğitimde büyük bir boşluğa ve halkın sağlık hizmetlerine erişiminde aksaklıklara neden olduğu uyarısını yaparak son KHK ile sorunların telafisi mümkün olmayan boyutlara ulaştığını duyurdu. Emeğin, demokrasinin, hukukun, toplumsal barışın ve iyi hekimlik değerlerinin güçlenmesi ve görevlerine son verilen hekimlerin öğrencilerine ve hastalarına bir an evvel yeniden kavuşmaları talebini bir kez daha yineleyen TTB, meslektaşlarının yanında olduğunu ve görevlerine dönmeleri için tüm  kurumsal ve hukuksal olanaklarıyla mücadeleyi sürdüreceğini kamuoyuna duyurdu.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler