Unutturmayacağız!

Tarih : 12 Aralık 2016

Hekime yönelik şiddet sonucu aramızdan ayrılan Dr Aynur Dağdemir ve Dr. Melike Erdem ölüm yıldönümlerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

aynur-dagdemirÇalıştığı hastanede birlikte çalıştığı sağlık çalışanını eşinin şiddetinden korumak isterken öldürülen  Dr. Dağdemir, ölüm yıldönümü olan 19 Kasım’da Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Samsun Tabip Odası (STO) tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Dağdemir için sabah saat 09.00’da mezarı başında gerçekleştirilen anma töreninin ardından, saat 11.00’de toplu yürüyüş ve görev yaptığı hastanenin önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.  TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ve STO Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzun’un yaptığı konuşmaların ardından, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör basın açıklamasını okudu. Açıklamada, “Toplumu kuşatan şiddet politikalarına derhal son verilmeli, sorunlar konuşarak uzlaşma ile çözülmeli ve barış ortamı tesis edilmelidir. Siyasal iktidar kadınlara yönelik ayrımcı politikalardan ve söylemden vazgeçmelidir” denildi.

Öğleden sonra, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu tarafından düzenlenen “Kadına ve Kadın Hekime Şiddet” başlıklı panel gerçekleştirildi. Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Ahmet Rıfat Şahin ve sosyolog Yasemin Yüce Tar’ın konuşmacı olduğu panelin ardından, tıp öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kadın ve Sağlık” konulu proje yarışmasının ödül töreni yapıldı.

Melikesiz 4. yıl

melike-erdem
SABİM ihbar hattına gelen bir şikâyet üzerine uğradığı baskı ve soruşturmalar sonrasında 30 Kasım 2012 günü çalıştığı hastanede hayatına son vererek aramızdan ayrılan Dr. Melike Erdem için meslektaşları 30 Kasım 2016, Çarşamba günü 12.30’da İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Acil Servisi önünde bir anma etkinliği düzenledi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Raşit Tükel, anma töreninde yaptığı konuşmada sağlıkta şiddetin boyutunun da vaka sayısının da yıllar içinde arttığını söyledi.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın dayattığı performans sisteminin sağlığa erişimi artırırken, niteliği düşürdüğünü belirten Dr. Tükel, “Niteliğin düşmesi sonucu vatandaşlar sağlık kurumlarına büyük beklentilerle gelip nitelikli bir hizmet alamadan ayrılmak zorunda kaldılar. Ayrıca katkı-katılım payları, ilaç katkıları gibi birçok ödeme yapmak zorunda bırakılan hastalar sistemin dışında kaldılar ve bu da acil servislere başvuru sayısını büyük ölçüde artırdı” diye konuştu. Dr. Melike Erdem’in bir acil tıp asistanıyken yaşamını yitirdiğine işaret eden Dr. Tükel, yılda 100 binden fazla acil servis başvurusu olduğunu, bunun aynı zamanda niteliğin düşmesi anlamına geldiğini kaydetti. Dr. Tükel, ülkedeki şiddet ortamının, sarmalının en yukarıdan başlayarak bütün toplumsal ortama nüfuz ettiğine de dikkat çekerken, sözlerini  “Bu şiddetin sona ermesi, yeni Melike Erdem’ler, Kamil Furtun’ların, Aynur Dağdemir’lerin hayatını kaybetmemesi için ilk yapılması gereken Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçilmesi, sağlıkta şiddeti ve toplumsal şiddeti ortadan kaldıracak adımların atılmasıdır. Bu adımlar atılmadığı sürece korkarız ki yeni şiddet olayları ve kayıplarla karşılaşacağız. Buradan bir kez daha Dr. Melike Erdem’in anması vesilesiyle yetkililere sesleniyoruz; şiddet ortamını sonlandıracak adımlar acilen atılmalıdır.” diye tamamladı. Dr. İncilay Erdoğan tarafından ortak açıklamanın okunmasının ardından Dr. Melike Erdem anısına kırmızı karanfiller bırakıldı.

 

 

 

 

 

 

.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler