Sağlıkta şiddet bu defa Dışkapı Hastanesi’nde

Tarih : 12 Aralık 2016

diskapi-siddet

Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Son olarak Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir hekim hasta ve hasta yakınları tarafından darp edildi.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrah Dr. Oğuz Hasdemir 2 Aralık Cuma günü hastasına müdahale etmek için asansöre binmek isterken saldırıya uğradı.  Dr. Hasdemir saldırı sonuncunda gözünden yaralandı ve bacağı kırıldı. Vücudunda ciddi yaralanmalar ve kırıklar bulunan Dr. Oğuz Hasdemir meslektaşları tarafından hemen tedaviye alındı. Bacağındaki kırıklar sebebiyle ameliyata alınan Dr. Oğuz Hasdemir’e saldıran şahıslar da göz altına alınarak emniyete götürüldü.

Yaşanan olay sonrasında, Ankara Tabip Odası Yönetimi adına Genel Sekreter Dr. Mine Önal, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Zafer Çelik ve Dr. Benan Koyuncu Dr. Hasdemir’i hastanede ziyaret ederek durumu hakkında bilgi aldı ve değerlendirmelerde bulundu. Ankara Tabip Odası Yönetiminin yanı sıra TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber, SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir ve çok sayıda sağlık emekçisi de Dr. Oğuz Hasdemir’i ziyaret etti.

Ziyaret sonrası Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Sekreter Dr. Mine Önal sağlık çalışanına yönelik şiddete dikkat çekerek sağlıkta dönüşüm programının hekime şiddet olarak yansıdığını belirtti. Beyaz Kod verilerine göre her yıl 10 bin sağlık çalışanının şiddete uğradığını kaydeden Dr. Önal bu sayının hiç azalmadığını ifade etti. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti lanetleyen Dr. Önal konunun takipçisi olacaklarını kaydetti. Asıl suçlu olanların bu sağlık ortamını yaratanlar olduğunu belirten Dr. Önal “ Daha iki gün önce Dr. Melike Erdem’in ölüm yıl dönümüydü. Melike Erdem SABİM şiddeti nedeniyle kendi canına kıydı. Sağlık alanındaki şiddetin bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

CHP Milletvekili Murat Emir de olayı değerlendirerek “Hekim arkadaşımız asansöre binerken yaşanan bir tartışma sırasında kendi hastası olmayan başka bir hasta ve yakınları tarafından ağır şekilde darp ediliyor. Sağ gözünde travmaya bağlı şişlik ve morarma var, bacağındaki ciddi kırıklar sebebiyle de ameliyata alınacak” dedi. Türkiye’nin sağlıkta şiddet olaylarında neredeyse dünya birincisi olduğunu belirten Emir “ Bakanlıktan yasal düzenlemeler talep ediyoruz. Sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların tutuklanması talebimiz halen yasalaşmış değil” dedi.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler