Nörolojik hastalıklarda sağlık politikalarının rolü çok önemli

Tarih : 15 Ağustos 2016

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk,  80 yaş üzeri üç kişiden birinin nörolojik hastalığa sahip olduğunu belirtirken sağlıklı bir yaşam ve yaşlılık için sağlık politikalarının rolünün önemli olduğunu söyledi.

22 Temmuz Dünya Beyin Günü dolayısıyla “Yaşlanan Nüfus-Yaşlanan Beyin” konusuna dikkat çeken  Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk  60-80 yaş arasındaki bireylerin yüzde 10 ila yüzde 20’sinin nörolojik hastalıklardan birine sahip olduğunu kaydetti.  80 yaş üzerinde ise nörolojik hastalıkların her üç kişiden birini etkilediğine işaret eden Dr. Öztürk, yaşlı nüfusun artmasına paralel olarak hasta sayısının da giderek artacağını aktardı.

ŞerefnurOzturk

Zengin ülkelerde, 100 bin kişiye 3 nörolog, düşük gelirli ülkelerde 0.03
Araştırmaların 2025 itibariyle yaşlı nüfusun yüzde 80’inin dünyanın az gelişmiş bölgelerinde yaşayacağını gösterdiğini anlatan Dr. Öztürk, tedavi olanaklarına erişim konusunda eşitsizlikler bulunduğuna dikkat çekti. Dünya genelinde pek çok kişinin, nörolojik bakıma erişemediği ya da çok az erişim sağlayabildiğini bildiren Dr. Öztürk, zengin ülkelerde, 100 bin kişiye ortalama 3 nörolog düşerken düşük gelirli ülkelerde bu rakamın sadece 0.03 olduğu bilgisini verdi.

“Nörolojik bakımı genişletmek için çalışmalar yapılmalı”
Nörolojik hastalıkların tedavisinin, tanısından daha zor ve maliyetli olduğunu kaydeden Dr. Öztürk , bu hastalıklarda önleyici tedavinin en önemli tedavi olduğunu sözlerine ekledi. Sağlıklı bir yaşam ve yaşlılık sürdürülebilmesinde sağlık politikalarının rolünün çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Öztürk “Tüm ülkelerde sağlık alanındaki politika yapıcılar ilerleyen yaşı sadece bir yük olarak görmekten ziyade nörolojik bakımı genişletmek için çalışmalar yapma yoluna gitmelidir. Toplum olarak yaşlılarımızın tedavi, terapi ve bakım maliyetlerini karşılamak zorundayız.” diye konuştu.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Nörolojik hastalıklarda sağlık politikalarının rolü çok önemli"

Bildir
avatar
Kürşat Erdoğan Zülfikar
Ziyaretçi
Kürşat Erdoğan Zülfikar

Sevgili hocamız Öztürk Hanim, yaşlı nüfusuna çekmek istediğiniz dikkat ve nörolog azlığı taktire şayan lakin bir dikkat çekmemiz gereken hususta Nörofizyoloji laboratuvarlari (EEG,EMG,PSG) olmalı. Hala bir çok hastanede yanlış terlikler yapılmakta hazır olarak yetişen bir Elektronörofizyoloji bölümü mezunları açıkta. Bunlara gözlerinizi kapatmayın. Bunları iyileştirmek için de birşeyler yapmanız gerekmekte..

wpDiscuz

Arşivler