Numune’deki yangın korkuttu

Tarih : 20 Haziran 2016

numune yangın

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin B Blok  çatı katında yangın çıktı. 18 Mayıs günü akşam saatlerinde Beyin Cerrahi ve Üroloji Servislerinin bulunduğu B Blok üst katında çıkan yangına ilk etapta sağlık çalışanları müdahale etti.  32 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın 2 saatlik zaman dilimi içinde söndürüldü. Yangın nedeniyle beyin cerrahi ve üroloji servislerinde tedavi gören 100’e yakın hasta hastane içinde başka bölümlere tahliye edildi. Yetkililer tarafından can kaybı yaşanmadığı söylenen yangın sırasında anjiyo olmayı bekleyen bir hastanın hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

Elektrik hatlarından kaynaklı
Olay günü yangının yıldırım düşmesinden kaynaklandığı yönünde açıklamalar yapılmış olsa da Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Numune Hastanesi’nde çıkan yangının iddia edildiği gibi yıldırım düşmesi sonucunda oluşmadığını, yapılan incelemeler sonucunda yangının çatı arasındaki elektrik hatlarından kaynaklandığı kanaatinin oluştuğunu bildirdi. İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yangın sonrası detaylı bir inceleme yapılmıştır. Öncelikle bazı kimselerin yangının yıldırım düşmesi sonucunda meydana geldiği iddiaları üzerine Meteoroloji ile yapılan görüşmede yangın çıkış saati sıralarında Ankara merkezinde herhangi bir yıldırım düşmesi olmadığı belirlenmiştir. Daha sonra ekiplerimiz yaptığı detaylı incelemede çatı içerisinde herhangi bir hızlandırıcı, yanıcı, patlayıcı maddeye de rastlanmamıştır. Bu da bir sabotaj ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Yapılan incelemede çatı içerisinde elektrikten başka ısı kaynağının olmadığı görülmüş olup, bizce çatı içerisindeki elektrik tesisatının ısınması sonucu kablo izolasyonlarını yaktığı, yanan kablo izolasyonlarının da çatının ahşap kısmını tutuşturduğu, yangının da bu şekilde çıktığı kanaatindeyiz” denildi.  Hastane çalışanları da eskiyen kabloların yangının sebebi olduğunu ileri sürdüler.

 

2016 yılı içinde Türkiye’nin değişik illerinde çıkan hastane yangınları şöyle:

*İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yoğun bakım ünitesinde elektrik panosundan çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yoğun bakım servisini etkileyen yangının elektrik kontağından çıktığı ileri sürüldü. (21 Şubat 2016)

* Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’ndeki elektrik pano odasında yangın çıktı.  Hastanenin elektrik pano odasında aşırı yüklenmeye bağlı çıkan yangın kısa sürede çevresinde bulunan akü panosuna sıçradı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesinden sonra ilk incelemede yangının, aşırı yüklenme sonucu çıktığı belirtildi. (6 Nisan 2016)

*Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve  Araştırma Hastanesi’nin çamaşırhanesinde yangın çıktı. Yangının açık unutulan kurutma makinesinin rezistansının aşırı derecede ısınıp kısa devre yapması ve bu sırada kurutma makinesinin önünde istif halde bulunan hasta battaniyelerinin alev almasıyla çıktığı iddia edildi.  (16 Nisan 2016)

*İzmir’in Konak ilçesinde Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesinin beşinci katında bulunan hasta tuvaletinde yangın çıktı. Yangının ilk belirlemelere göre beşinci kattaki hasta tuvaletinde bulunan elektrik kontağından çıktığı belirtildi.  (29 Nisan 2016)

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler