Biri Beni Durdursun

Tarih : 20 Haziran 2016

burhanettin kaya foto

Burhanettin Kaya

Hekim Postası Yayın Kurulu Üyesi

 

Durmak…

TDK sözlüğü durmak sözcüğünü hareketsiz durumda olmak, işlemez olmak, çalışmamak, dinmek, kesilmek olarak tanımlıyor. Genellikle olumsuz çağrışımlar yapıyor “durmak”. Oysa durmak, varlığını sürdürmek, var olmak, yaşamak, kalmak, bir yerde olmak, bulunmak anlamına da geliyor. Bir konu ile ilgilenmek, üstüne düşmek ve ara vermek anlamları da var. Bu en sonuncusu içinde bulunduğun hali ve ahvali anlayabilmek için belki de en önemli içeriği barındıran anlam. En yaşamsal olanı.

Oysa durmak, siyasi bir jargon olarak olumsuzlanan bir sözcük olarak yaftalanıyor. Haksızlığa uğruyor. büyük haksızlığa. İçindeki güç önemsizleştiriliyor, değersizleştiriliyor. Bir değişmezlik algısı örülüyor dildeki vurgusuyla. Gelişmemezlik.

“Durmak yok yola devam” gibi bir slogana dönüştürülüp bir partinin şiarı olduğunda aslında durmanın bu olgunluğu ve erdemi yok ediliyor. Onun hayatı zenginleştiren ve değerli kılan gücü kötürümleştiriliyor.

Oysa durmanın içindeki olgunluk ve erdem onu devingen kılıyor, hareketin bir hali olarak.

“Çarpma çok yavaş gerçekleşen bir sürtünmedir. Sürtünme ise binlerce küçük çarpmadan oluşur” diyor Engels diyalektiği örneklerken.

Durmak da  çok yavaş gelişen bir devinimdir. Devinim ise binlerce küçük-kısa durmadan oluşur. Son derece diyalektik bir süreçtir durmak.

Durmak önemlidir. Durabilmek. Sınırlarını bilmektir. Farkında olmak. Devrimci bir eylemdir bazen. Duran adam olmaktır. Şiddetin, sömürünün, karanlığın karşısında durmak.

Durmak, yola devam ederken göremediğin, ya da yeterince göremediğin olan biteni görmene, ona bakmana, onun üzerine düşünmene izin verir. Yakıp yıktığını görmene, hatta onu onarmana izin verir. Sorumluluk duygusunu anımsatır yeniden ve yeniden. Durmak gerekir.

Durmak gerekir çünkü durmadan yola devam edersen aslında kendini kısaltırsın, ömrünü, bir kelebeğin kanatlarında akşamüstü kaybolacak renklere dönüştürerek. Durmaz yola devam edersen, uçurumun üzerindeki boşluğa doğru atarsın adımlarını, dönüşü olmayan. Ve arkanda adımlarını izleyen milyonlarca yürüyeni de sürükleyerek. Durmaz ve yola devam edersen eğer,  ayaklarının altında çiğnediğin onca erdemi, canı, teni, bedeni, yüzü, gözü, kanı, umudu, sevinci ve daha bir sürü şeyi görmezsin. Görüp önemsemezsin. Çünkü durmak yok sözcüğü bir karabasan gibi düşlerindeki,  bir yankı gibi düşüncendeki, çarpıp durur zihninin duvarlarına.

Durmazsan kalmazsın. Bir coğrafyada, bir tarihte, bir hayatta, bir ömürde, bir umutta, bir sevinçte. Bir insanın, kadının ve erkeğin, yaratıcılığı, direnci ve üretkenliğinde. Bir yaşlının  bilgeliğinde, bir çocuğun masumluğunda. Durmazsan ara vermezsin. Ara vermezsen düşünemezsin. Yalnızca başıboş ve nereye varacağını öngöremediğin, hırs, ihtiras, öfke, korku gibi duygularının yıkıcı baskısı altında kalırsın. Kör olmak gibi, bakarken ve görürken kör olmak gibi.  Gözünü örten karanlığın ve göz kapaklarını ıslatan kanın kızıllığında…

90’ların fantastik kült filmlerinden biri, Jim Carrey’nin başrolünü oynadığı “Maske” adlı filmde yüzüne taktığı ve onun ruhuyla bütünleşen bir maske ile duygularının peşinden giden bir adamın öyküsü vardır. Maskeyi takanın ruhu ve zihniyle birleşirken duygular gücü eline alır. O nedenle kötülerin eline geçmemelidir maske. Filmin sloganlaşan repliği “Biri beni durdursun” dur. “Somebody stop me”. Durduramaz ve durdurmak için seslenir Jim Carrey ironik bir dille.  Maske ile kötülerle savaşırken maskenin onu yönettiğinin farkındadır. Ve bilir maskeden kurtulmanın gerektiğini. Maskesiz bir dünyanın gerekliliğini.

Durmayanların, duramayanların, durmak yok yola devam diyenlerin, durup kendilerine bakmaları gerekli. “Titre ve kendine dön” der gibi. Bunu diyemiyorlarsa eğer söylemeleri gereken tek bir söz var. Hatta bu sözü bir ambulansın önüne yazıldığı gibi tersten yazdıkları bir beyaz tişörtü giyinip,  her gün aynaya bakmaları gerekli.  Israrla…

 

Somebody stop me. ” Biri beni durdursun”

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler