Dr. Socrates Özgür Lig’de

Tarih : 07 Aralık 2015

Endüstriyel futbola, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, baskı ve yasaklara, faşizme, homofobiye, ırkçılığa, devlet şiddetine karşı Ankara’da kurulan Özgür Lig’de asistan hekimler de barışa pas verirken savaşa gol atıyor.

dr sokrates

Hekim Postası

Ankara’da geçen yıl kurulan Özgür Lig’de bu sene 19 takım içinde asistan hekimler de “kızlı erkekli” top koşturuyor. Adını, Brezilyalı futbolcu Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira’dan alan Dr. Sokrates takımında orta sahada Mehmet Emin Akçer, Alper Özkök, sağ bekte Şeyma Torğutalp, defansta Murat Torğutalp, forvette Ayaz Endiyev, Savaş Karadağ, sol bekte Naila Babayeva, defansta Nevroz Uğur yer alırken takımın kalesini Melda Pelin Yargıç koruyor. Sahada olan sahada kalır anlayışıyla yenmenin ve yenilmenin önemsenmediği Özgür Lig’de şehirde arsa kalmadığı için maçlar mecburen halı sahada yapılıyor. Özgür Lig’in dördüncü haftasında Dr. Sokrates takımı Tek Yumruk ile karşılaştı. 3 oyun 9 puanla Beygirgücü ve Sarı Mekaplılar ligde ilk sırada yer alırken Dr. Socrates takımı 3 oyun 3 puanla on dördüncü sırada geliyor.

Dr. Socrates kimdir?
Tam adı Socrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira olan Socrates, 19 Şubat 1954’te Belem’de dünyaya geldi. Futbola Botafogo-Ribeirao Preto takımında başlayan orta saha oyuncusu Socrates, futbolculuğunun yanında aynı zamanda tıp doktoruydu. Futbola başladığı dönemde tıp eğitimi alması ve arkadaşları kadar çok idman yapamamasına rağmen kısa sürede takımın en önemli oyuncuları arasına girdi. Socrates, özellikle oyunu okuma yeteneği, topuk pasları ve gerilmeden kullandığı penaltı vuruşlarıyla ün yaptı. Felsefe doktorası da yapan Socrates hayranı olduğu Che Guevera ve ismini aldığı Socrates gibi hem doktor hem felsefeciydi. Socrates, futbolu bıraktıktan bir süre sonra gönüllü olarak doktorluk yaptı.“Ben futbol oynarken aynı zamanda tıp okuyordum. Herkesten daha yenilikçi olmak zorundaydım. Eğer tıp okumamış olsaydım yetenekleri daha sınırlı bir oyuncu olurdum” diye anlatmıştı kendini. Fidel Castro, Che Guevara ve John Lennon hayranı olduğunu söyleyen Socrates, 4 Aralık 2011 günü hayatını kaybetti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler