Bülbülü Öldürmek

Tarih : 02 Kasım 2015

mine önal

Dr. Mine Önal
Ankara Tabip Odası Yönetim Kurul Üyesi

Okuduğumda sanırım 12 ya da 13 yaşındaydım
‘Bülbülü Öldürmek’ Harper Lee’nin 1960 da yazdığı Pulitzer ödüllü 40 milyon satan romanı. Romanda adalet, özgürlük ve eşitlik temaları işleniyor.
Öykü 1930’lu yıllarda küçük bir Amerikan kasabasında geçiyor. Asılsız bir iddia ile yargılanan bir zenciyi savunmakla görevlendirilen bu yüzden kasabanın geri kalanı tarafından dışlanan hatta suçlanan bir avukat, Atticus Finch ve onun küçük kızı ana kahramanlar. Hikâye küçük kızın gözünden anlatılıyor. Önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmaları kitabın örgüsünü oluşturuyor.
Ne yazık. Hala önyargılar, sınıf ve ırk çatışmaları Dünya’yı kana bulamaya devam ediyor.
Sonra, 1962 yılında kitap beyaz perdeye başarıyla uyarlanıyor. Film de en az kitap kadar içine işliyor insanın. Başrolünde Gregory Peck. Onlar ve biz ayrımının derinleştiği kasabada siyah ve masum bir genci, beyaz ama yoksul ve yoksul olduğu için dışlanmış bir kadının ‘tecavüze uğradım’ iddialarına karşı savunuyor. Aslında eşitliği, adaleti, iyiliği ve doğruluğu savunuyor.
Siyah ve beyaz. Biri ırkı diğeri sınıfı nedeniyle toplumun hor gördüğü her iki karakter de içinizi acıtıyor.
Öykünün bir yerinde küçük kıza verilen bir öğüt “Neye ateş edersen et ama bülbülleri vurma. Unutma bülbülü öldürmek günahtır.”
Bülbülü öldürmek.
Kitap boyunca suçsuz insanların zarar gördüğü her yerde akla geliyor.
10 Ekim’de Barış, Emek ve Demokrasi için Ankara Gar’ının önünde buluştular. Kadın, erkek, işçi, doktor, öğrenci, mühendis… Aydınlık alınları, umut dolu yürekleriyle. Tanıdıklarla kucaklaştılar. Tanımadıklarına yoldaş olmanın sıcaklığıyla sevgiyle baktılar.
O güzel insanları paramparça gördüğümde bu iki kelime geldi aklıma.
Bülbülü öldürmek…
Bu kıyımda emeği geçen herkese sonsuz lanetlerimle…

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler