Acil servise aile hekimi aranıyor

Tarih : 02 Kasım 2015

acil servis

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisin yükünü aile hekimlerine taşıtmaya hazırlanıyor. Hastane hafta sonları acil serviste gönüllü nöbet tutacak aile hekimleri arıyor.
Hekim Postası
Angarya iş yükü altında ezilen hekimlerin ücretsiz izne çıkması nedeniyle acil servisi Haziran ayında bir süreliğine kapanan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine hafta sonları gönüllü nöbet tutacak aile hekimleri aranıyor. Doktorların bir kısmının istifa etmesi bir kısmının da yoğunluktan ötürü rapor alması sonucu kapısına “tadilat nedeniyle kapalıdır” yazısı asılan acil servis bir süre kapalı kalmıştı. Yoğunluğu her geçen gün artmasına rağmen, kapasitesi yıllardır aynı kalan hastane, acil servisin yükünü aile hekimlerine taşıtacak.

Gönüllü nöbet 250 TL
Altındağ Toplum Sağlığı Merkezi aracılığıyla 23 Temmuz’da aile hekimlerine iletilen yazıda “Ankara Hastanesinde hafta sonu gönüllü olarak nöbet tutmak isteyen hekimlerimizin merkezimiz ile iletişime geçmesi hususunda; “denildi. Günlük ortalama bin civarı hastanın geldiği acil serviste hafta sonları gönüllü nöbet tutacak aile hekimlerine 250 TL nöbet ücreti verilecek.

“Acil serviste çalıştırılacak kimse bulunamamasının nedenlerine değinmek gerek”
Hastanenin kendi personelinden acil serviste çalıştıracak kimse bulamamasının nedenlerine değinmek gerektiğini belirten Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ebru Basa “ Burada bir direnç var çünkü hastanede görev yapan acil tıp uzmanları iş yükünden dolayı ya görevi bırakmış ya da ücretsiz izne ayrılmış durumda ve farklı klinik dalların asistanları acil nöbetini eğitimlerinin bir parçası olarak görmüyorlar. Uzmanlık öğrencisi olmakla hizmet vermek ya da iş gören olmak arasındaki fark gibi. Beri yandan Ankara Hastanesi acil servisi şiddet olaylarının en sık vuku bulduğu acillerden. Kaldı ki zaten Türkiye’de geçen yıl nüfusu aşan bir acil servis başvurusu olduğunu hatırlarsak ve acil sağlık hizmetinin donanım ve yetkinlik gerektiren niteliğini de göz önünde bulundurursak bu hastane özelinde yaşanan sıkışmayı kavrayabiliriz.“ açıklamasını yaptı.

“Bir tür taşeronlaşma”
Hastanenin ücretle nöbet tutacak aile hekimi arayışının bir nevi taşeronlaşma olduğunun altını çizen Dr. Basa sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçici çözümler adı üzerinde geçicidir ve çözüm değildir ama en acayibi askıya çıkar gibi acil hizmetlerin bir nevi ihale edilmesidir. Buna rahatlıkla bir tür taşeronlaşma da diyebiliriz. Hiç bir şekilde kabul edilemez. Hizmet sürekliliği tek amaç olamaz; nitelik önemsenmek zorundadır. Uzun sürelerle ve aşırı çalıştırdığınız sağlıkçıların tükenmesini ya da şiddet görmesini engelleyemezsiniz zaten; hal böyleyken acil servisi açık tutmakta ısrar etmek yerine kapatmak gerekir nitekim bir süre böyle oldu. Acil başvuru sayısını azaltmayı hedeflemeden geçici önlemlerle ne kadar idare edilebilirse o kadar edilecek.”

Acil serviste nöbet tutması beklenen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları hastane acillerinde dayatılan angarya ve fazla çalışmaya direnmiş ve gitmemişlerdi. Yılın başında yeni bir nöbet genelgesi yürürlüğe girdi ve birinci basamakta görev yapan aile sağlığı çalışanlarının bu kez de görevli oldukları ASM’lerde hafta sonları angarya ve fazla çalıştırılması gündeme geldi. Bu dayatmaya karşı da bu nöbetleri tutmayacaklarını deklare eden aile hekimleri direnişlerini hala sürdürüyorlar.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler