“Büyük Buluşma” asistanları bir araya getirdi

Tarih : 05 Haziran 2015

Türk Tabipleri Birliği Asistan ve Genç Uzman Hekim Kolu tarafından asistan hekimlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için düzenlenen “Büyük Buluşma” 16 Mayıs Cumartesi günü ODTÜ Vişnelik Çim Amfi’de gerçekleştirildi.
Hekim Postası

büyük buluşma
Türkiye’nin değişik illerinden büyük buluşma için sabahın erken saatlerinde Ankara’ya gelen asistanlar Ankara Tabip Odası’nda düzenlenen kahvaltının ardından “Büyük Buluşma” için ODTÜ Vişnelik Çim Amfi’ye geçtiler. “Büyük Buluşma”ya asistan hekimlerle beraber Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ebru Basa, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Mine Önal, Dr. Asuman Doğan, Dr. Rıza Özbek, Dr. Onur Naci Karahancı ile uzman hekimler de katıldılar.

gına geldi
Şenlik havasında geçen buluşmada Ankara Tabip Odası, Türkiye Psikiyatri Derneği, Türk Nöroloji Derneği, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Toraks Derneği, Türk Oftalmoloji Derneği stantlarının yanı sıra, “Özgecan Aslan Kadın Asistan Hekim”, “Dr. Melike Erdem Mobbingle Mücadele”, “Dr. Ersin Arslan Sağlıkta Şiddet”, “Dr. Ata Soyer Tıp Öğrencileri”, “Dr. Mustafa Bilgiç Sağlık Çalışanlarının Sağlığı”, “Soma İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Gezi Parkı Toplum ve Çevre Hekimliği”, “İstanbul Protokolü İnsan Hakları”, “Ali Gül ve Cinsiyetçilikten Arınmış Sağlık”, “Kazanan Asistanlar” stantları kuruldu.

asistan buluşması pankart

Büyük Buluşma için toplanan asistanlar ilk olarak çalışma şartları içinde yaşadıkları sorunları doğaçlama şekilde forum tiyatro etkinliğinde dile getirdiler. Ardından asistanların yaptıkları değerlendirme sonrasında çalıştıkları kurumlarda asistan eğitimine önem veren öğretim üyelerine plaket verme törenine geçildi. Törende İstanbul Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerini açık ara almasına rağmen rektör olarak atanmayan Dr. Raşit Tükel’e, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Murat Acar’a, Hacettepe Üniversitesi Adlı Tıp Anabilim Dalından Dr. Ramazan Akçan’a, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalından Dr. Kutsal Yörükoğlu’na, Ankara Numune EAH Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji’den Dr. Aysel Kocagül Çelikbaş’a, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalından Dr. Tutku Soyer’e, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği’nden Dr. Muzaffer Başak’a ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Özgür Kasapçopur adına asistanı Dr. Çiğdem Oruç’a plaketleri takdim edildi.
Plaket töreninin ardından “Söz Direnen Asistanlarda” etkinliği çerçevesinde kendi hastanelerinde mücadele verip kazanımlar elde edilen asistanlar dinlendi. Ankara Tabip Odası Hukuk Bürosundan Avukat Ender Büyükçulha tabip odaları desteğiyle yürütülen mücadelede elde edilen kazanımlar konusunda asistanları bilgilendirdi. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi adına bir konuşma yapan Doktor-Avukat Yıldız Ertuğ Ünder de sorunların çözümünde örgütlü olmanın önemine işaret etti. “Büyük Buluşma” Pilli Bebek grubunun konseriyle sona erdi.

raşit tükel
Dr. Raşit Tükel
“Bu değerli ödül için çok teşekkür ediyorum, gerçekten beni onurlandırdı. Aslında ben bu ödülü kendi adıma almıyorum. İstanbul Üniversitesi’nde 2012 yılından bu yana bir mücadele yürüttük. Bu mücadele özerk üniversite içindi, demokratik üniversite içindi, katılımcı bir üniversite içindi. Bu mücadeleyi öğrencilerle, asistanlarla, öğretim üyeleriyle, taşeron işçilerle çalışarak birlikte planladık, birlikte yürüttük. Rektörlük seçimleri de bu mücadelenin bir aşamasıydı ve belki rektör olarak atanmadık ama bundan sonraki süreçte de hep birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Şu anda üniversitelerde uzmanlık eğitiminde gına gelmesi noktasındayız, bıçak kemiğe dayandı. Bundan sonra bu mücadeleyi sadece bizim için bir şey yapılmasını bekleyerek değil kendimiz örerek, hep birlikte bütün bileşenlerle birlikte vermek durumundayız. Bu nedenle bugün yapılan bu çalışmayı çok anlamlı buluyorum ve diğer alanlarda da örnek teşkil etmesini umut ediyorum.”

Dr. Murat Acar
murat acar“Bu ödülü almak gurur verici ama aslında ödüllük bir şey yok, bizim vazifemiz, bizim yapmamız gereken şeyler bunlar, sadece ne kadar yapabiliyoruz onun sorgulanması lazım. Asistan arkadaşların her biri birer değerli taş, her biri birer pırlanta, elmas, yakut… Ben bütün asistanlarımı böyle görüyorum sadece biraz işlenmeleri belki biraz temizlenmeleri lazım. Bize burada iş düşüyor.”

ramazan akçan
Dr. Ramazan Akçan

“Sorunlarla mücadelenin uzmanlık sonrasına taşınması gerektiğini düşünüyorum. 12-13 yıl önce kendi asistanlık dönemimde yine aynı sorunları konuşuyorduk, aradan geçen zamana rağmen sorunlarda değişme yok, iyileşme yok. Asistanlık döneminde yaşadığımız sorunları uzmanlığı aldıktan sonra unutuyor olabiliriz. Bu girişimin mücadelenin uzmanlık sonrasına da taşınmasında ciddi önem taşıdığını düşünüyorum.

kutsal yörükoğlu

Dr. Kutsal Yörükoğlu
“Yanlış kurgulanmış makinada, çarklardaki dişlileriz. Ben bu dişlilerden birinde, eğitim bölümünde, işimi doğru yaptığımı onaylayan bir ödül aldım ama burada bulunmakla kendimle çelişiyorum çünkü çocukluğumda hırsızları yakalayan polise ödül verildiğinde yakalamayana niye ceza verilmiyor derdim.”

aysel çelikbaş

Dr. Aysel Kocagül Çelikbaş
“Hoca olmak şeklinde düşünmüyorum bu olayı. Hepimiz hekimiz, mesai arkadaşıyız… Asistan arkadaşlarımla birlikte güçlüyüz. Onlar bir şey öğrenirken biz de bir şey öğreniyoruz, eğitim verirken eğitiliyoruz. Öğrenme çabasını gösterdikleri için asistan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

muzaffer basak
Dr. Muzaffer Başak
“Kamusal otoritenin eğitimde kaliteyi, nitelikli sağlık hizmeti üretmeyi, nitelikli uzman hekim yetiştirmeyi zerre kadar önemsemediği bir ortamda TTB başta olmak üzere uzmanlık derneklerine bu anlamda gösterdikleri çaba için teşekkür ediyorum.”

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler