Hastaların otopark çilesi

Tarih : 01 Nisan 2015

otopark park yapılamaz yazısı

Semtlerde tam teşekküllü hizmet sunan kamu hastanelerinin azlığı merkezdeki hastanelerin hasta yoğunluğu yanında trafik yükünü de artırıyor. Hastanelerin çoğunun otoparkının bulunmaması sağlık harcamalarına ek külfet oluşturuyor. Yargı kararlarına rağmen hasta ve hasta yakınları sokaklara ücret ödeyerek araçlarını park ediyor.

Hekim Postası

Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından yayımlanan “Bakanlığımıza tahsisli taşınmazlardaki büfe, kantin,
çay ocağı gibi yerlerin kiraya verilmesi ve otopark kullanımı” hakkındaki genelgeye göre kurum ve kuruluşlar tarafından işletilen otopark alanlarının sağlık kuruluşuna hizmet almak üzere gelen vatandaşların istifadesine sunulması ve bunun karşılığında da ücret talep edilmemesi gerekiyor. Genelgedeki hükme rağmen Numune, Yüksek İhtisas, Ankara Fizik Tedavi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı
Merkezinin otoparklarının kapasitesi sadece hastane personelinin gereksinimini karşılamaya yettiğinden hasta ve hasta yakınları için tedavi olanaklarına erişim kadar araçlarına park yeri bulma da sorun oluşturuyor.

sokak park türkocağı cad.

Sokağa park ücreti 7 TL’den başlıyor
Numune ve Ankara Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin otoparkında sadece engelli araçları için yer
ayrılmış durumda. Diğer hasta ve hasta yakınları hastanelerin bulunduğu Türkocağı Sokağa araçlarını park etmek için ilk dört saat için 7 TL ödemek zorunda kalıyorlar. Otopark ücretine her dört saatte bir 7 TL ekleniyor. Aracını sokağa değil de aynı sokakta bulunan otoparka park etmek isteyenlerin bir saat için 8
TL ödemesi gerekiyor. 8 TL’den başlayan park ücreti her saat için 1 TL artıyor.

yüksek ihtisas
Sokak değişince ücret artıyor
Türkocağı Sokağı’nın kesiştiği ve Yüksek İhtisas Hastanesinin de bulunduğu Kızılay Sokak’ta ise park ücreti iki katına çıkıyor. Sokaktaki otoparka araç park etmenin ücreti 2 saat için 7 TL ve bu ücrete her iki saatte 7 TL ekleniyor. Otopark sadece 23.30-06.30 saatleri arasında ücretsiz.

24 saat ücretli
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önündeki caddeye park edilen araçlardan 0-15 dakika için ücret alınmıyor. Aracını 4 saate kadar park eden 5 TL, 4-8 saat arası park eden 7 TL, tam gün park eden 10 TL ödüyor. Yol üstündeki otopark 24 saat ücretli.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler