Hastane kantinleri cep yakıyor

Tarih : 02 Mart 2015

6

Hastane içinde hizmet veren kantin ve kafeteryalar yüksek ücretleriyle cep yakıyor. Markette markasına göre 35-50 kuruş arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan maden suyunu hastane kantinlerinde en aşağı 75 kuruştan, en pahalısı 80 kuruş olan meyve suyunu ise 1.50 TL’den alıyor hasta ve hasta yakınları. Çay, küçük su ve ayran çoğu hastanede 1 TL’den satışa sunuluyor, kutu içeceklerin fiyatı ise 2 TL’den başlıyor. Milletvekilleri Meclis’te çorbayı 1 TL’ye içerken hastane kantinlerinde hasta ve hasta yakınları çorba içmek için en az 4 TL ödüyor.

Hekim Postası

Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından yayınlanan “Bakanlığımıza tahsisli taşınmazlardaki büfe, kantin, çay ocağı gibi yerlerin kiraya verilmesi ve otopark kullanımı” hakkındaki genelgede “vatandaşların maddi olarak mağdur edilmelerinin önlenmesi maksadıyla kiraya verilmek suretiyle işletilen büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerde satışa sunulan mal ve hizmet bedellerinin emsali mal ve hizmet bedellerinden daha yüksek tespit edilmemesi hususunda gerekli tedbirlerin alınması ve “İşletme Hakkı Sözleşmelerine” bu yönde hükümler konulması istenmiş olmasına rağmen hastane içinde hizmet veren kantinler yüksek fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

Su, çay, soda, ayran 1 TL
Markette 50 veya 60 kuruşa satılan küçük su Ulus Devlet Hastanesi bahçesindeki mekanlarda 1 TL’den satılıyor. Ankara Fizik Tedavi EAH, Atatürk EAH, Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH’de bir bardak çayın fiyatı 1 TL. Ulus Devlet Hastanesi 1.25 TL ücretle çayın en pahalı satıldığı hastanelerden. Markette 25-35 kuruş arasında satılan maden suları hastanelerde neredeyse 3 katı fiyata satılıyor. Maden suyu Ulus Devlet Hastanesinde 1 TL, Dışkapı EAH ve Numune’de 75 kuruştan satışa sunuluyor. Ayranın satış fiyatı ise 1 TL. Kutu meşrubat markette en fazla 1.60 TL iken hastane kantinlerinde bu fiyat 2.50 TL’ye kadar çıkabiliyor.
4
Yemek yemek masraflı
Hastanelerin hemen hepsinde simit 1 TL. Numune’de 2.50 TL’den satılan kaşarlı tostun fiyatı Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH’de 3 TL, Atatürk EAH’de 3,5 TL, Ulus Devlet Hastanesinde 4 TL, Ankara Fizik Tedavi EAH kantininde ise 5TL’ye çıkıyor. Tavuk dönerin 4 TL’ye satıldığı hastanelerde pide en az 8 TL.
meclis
Meclis lokantası çok daha ucuz
Milletvekillerinin Meclis’te yararlandıkları lokantanın fiyatlarıyla hastanedekiler kıyaslanınca yöneten ve yönetilenler arasındaki derin uçurum da gözler önüne seriliyor. Meclis’te 1 TL’ye brokoli, mantar çorbası içilirken hastanede mercimek çorbası için hasta ve hasta yakınları en aşağı 4 TL ödüyor. Milletvekillerinin 5 TL’den yediği ızgara köfteyi hasta ve hasta yakınları Numune’de 6 TL’ye, Atatürk EAH ve Ulus Devlet Hastanesi’nde 10 TL’ye yiyebiliyor. Hasta ve hasta yakınlarının en az 2 TL ödedikleri kutu içeceklerin Meclis’teki fiyatı 1.75 TL. Mecliste milletvekillerine sunulan organik tavuk şiş 6 TL iken organik olmayan tavuk şiş Atatürk EAH’de 10 TL.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler