Genelgeye rağmen görüşmeler kayda alınıyor

Tarih : 02 Mart 2015

ses_kayıt

Sağlık Bakanlığı’nın, telefon görüşmelerinin kişilerin açık rızası olmadan kaydedilemeyeceğine dair genelgesine rağmen Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi’nde konuşmalar kayıt altına alınıyor.

Hekim Postası

Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi’ne yapılan aramalar Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine aykırı olarak kaydediliyor. Hastaneye yapılan aramalar “Kalite standartları gereği görüşmeleriniz kayıt altına alınmaktadır” uyarısıyla birlikte kaydedilirken görüşmesinin kayıt altına alınmasını istemeyen kişiler için herhangi bir seçenek sunulmuyor. Gerek haberleşmenin gizliliği gerekse kişisel verilerin korunması esasına göre pek çok hastanenin başvurduğu ses kayıtlarını kişilerin açık rızası olmadan sürdürmesi suç niteliği taşıyor.

Bilgilendirme yeterli değil

Hastanelerin personelin mesai takibi, hasta ve çalışan güvenliği gibi gerekçelerle başvurduğu görüntü ve ses kaydı alma işlemi hakkında son noktayı Sağlık Bakanlığı 2 Ekim 2012 tarihinde yayınladığı “Güvenlik kameraları ve biometri teknolojisinin Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinde kullanılması “ konulu genelge ile koymuştu. Görüşmelerin kayıt altına alınmasında hizmet kalitesi açısından bir takım faydaların olabileceğini belirten genelgede bütün fiziksel bilgilerin kişisel veri kapsamında olduğu, bu bilgilerin otomatik yöntemlerle elde edilmesinin ve kaydedilmesinin Kanunla belirlenen istisnai haller dışında ancak ilgili kişinin açık rızası ile mümkün olabileceği, dolayısıyla resmi görüşmelerin kayıt altına alınabilmesi için sadece bildirim yapmanın yeterli olmadığı, bu kişilere ayrıca sesleri kayıt altına alınmadan da aynı görüşmeyi yapma imkanının sunulması gerektiği konusuna açıklık getirildi. Buna rağmen özel ve kamu hastaneleri hala genelgeye aykırı olarak ses kaydı yapmayı sürdürüyorlar.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler