Geleneksel tıp “eğitmen”leri işe koyuldular bile…

Tarih : 26 Ocak 2015

suluk-slider3

Sağlık Bakanlığı hacamat, sülük, larva tedavisi gibi geleneksel yöntemleri resmileştiren yönetmeliği yayınlamasının ardından hiçbir kuruma eğitim için henüz yetki vermemişken, meydan ortaya çıkan boşluktan yararlanmak isteyenlere kaldı. Halihazırda faaliyet gösteren kurslar, sağlık çalışanlarını kendilerinden eğitim aldıkları takdirde uygulama merkezlerinde çalışabilecekleri yönünde ikna etmeye uğraşıyor.

Hekim Postası

Sağlık Bakanlığı’nın 27 Ekim’de yayınladığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliğine göre uygulamalar, Bakanlıkça yetkilendirilmiş ünite ile uygulama merkezlerinde ve ilgili alanda “uygulama sertifikası” bulunan tabip ve sadece diş hekimliği alanında olmak üzere diş tabibi tarafından yapılabilecek. Yönetmelikte sertifikalı eğitimler, “Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında, Bakanlıkça yetkilendirilmiş merkezler tarafından verilir” hükmü yer alırken Bakanlık henüz hiçbir kuruma eğitim için sertifika yetkisi vermedi. Buna rağmen halihazırda eğitim veren kurslar sağlık çalışanlarını kendilerinden eğitim almaları halinde çalıştıkları hastanede geleneksel tıp uygulamalarını yapabilecekleri konusunda ikna etmeye çalışıyorlar.

“Başhekiminize izah ederseniz, çalışabilirsiniz”
Geleneksel tedavi yöntemleri üzerine kurs veren yerlerdeki eğitmenlerin hemen hiçbiri sağlık alanıyla ilgili değiller. Belli bir programı olmayan eğitimlerin ne zaman yapılacağı gelen taleplere göre belirleniyor. İki gün süren kupa terapisi eğitiminin ücreti 750 TL. Kurs veren yerin yetkilisi, sağlık çalışanlarının kendilerinden alacakları eğitimle uygulama merkezlerinde çalışabileceklerini ileri sürüyor. Yönetmelikte sıkıntılar olduğunu ve düzeltilmesinin zaman alacağını belirten kurs yetkilisi kendilerinden eğitim almak isteyen sağlık çalışanlarına “Hastanenizdeki başhekiminize eğitim aldığınızı izah ederseniz, çalışabilirsiniz.” tavsiyesini veriyor.

2 saatte sülük eğitimi
Sülük eğitimi ise sadece 2 saat sürüyor. 2 saatin bedeli 250 TL. Sülükle tedavinin çok yaygın ve revaçta olduğunu belirten kurs yetkilisi “Hastalıklara göre bölgelerin seans sayılarını tam olarak öğretelim, gider yaparsınız. Bir gün hatta iki saat bile sürmez eğitimler” diyerek yaptıkları işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor.

kupa

“Eğitimi mecburen biz veriyoruz”
Kupa terapisi gibi hem sünnet hem de tedavi yöntemi olarak dini vurgularla tanıtılan hacamat eğitimlerini de gelen taleplere göre belirliyorlar. Haftada üç, dört kez eğitim düzenlenebiliyor. Çoğu zaman bir günde bittiği söylenen eğitimlerin ücreti 500 TL. Katılım sertifikası verdiklerini belirten kurs yetkilisi “Zaten yönetmelik doktorlara, hemşirelere yetki veriyor. Eğitimi de biz vereceğiz. Çünkü üniversitede bölüm yok, mecburen biz veriyoruz. Profesyonel eğitim verelim, sanki 40 yıllık haccam gibi rahat rahat yapın” ifadelerini kullanarak kursiyerleri ikna etmeye çalışıyor.

sb
Bakanlıktan açıklama geldi
Sağlık Bakanlığından kurslara ilişkin açıklama geldi. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarına ait eğitim müfredatı, eğitim merkezi ve eğiticiler konularını da kapsayan eğitim standardı oluşturma çalışmalarının yürütüldüğü belirtilen açıklamada “Kamuoyunda, yazılı ve görsel basında Bakanlığımızın adı kullanılarak “T.C. Sağlık Bakanlığı’nca tescillidir” denilerek eğitimler düzenlenip sertifika verildiği tespit edilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından henüz hiçbir kamu veya özel kurum, kuruluşa eğitim merkezi yetkisi verilmemiştir. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde yapılacak çalışmalar sonrasında yetkilendirilecek eğitim merkezleri web sayfamızdan bilahare duyurulacaktır.” denildi. Açıklamada yönetmelik öncesinde ve sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmemiş, ticari amaçlarla eğitim veren kurum veya kuruluşlardan alınan eğitim ve sertifikaların herhangi bir geçerliliğinin bulunmadığı belirtildi.
Üniversiteler “biz de varız” diyor
Yönetmeliğin yayınlanmasının ardından üniversiteler de pastadan paylarını almak için birer birer Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezleri kurmaya başladılar. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi kuran üniversiteler arasında Gazi, Gümüşhane, Cumhuriyet, İnönü, Adnan Menderes, Medipol ve Üsküdar üniversiteleri yer aldı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler