En ucuz işçi radyoloji uzmanı

Tarih : 26 Ocak 2015

mr

Kışkırtılmış sağlık hizmetlerinin bir sonucu olarak hastanelerin büyük çoğunluğu bilgisayarlı tomografi, MR gibi görüntüleme hizmetlerini ihale yoluyla karşılamayı tercih etmeye başladılar. Türk Radyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Kocakoç, teleradyoloji ve ihale usulü ile görüntüleme hizmeti satın alınmasının uzmanlık alanının geleceği açısından doğurduğu sakıncalara dair sorularımızı cevapladı.

Sibel Durak

Görüntüleme işlemlerinin ihale yöntemiyle alınmasının sebebi nedir? ercan kocakoc
Ercan Kocakoç: Çünkü artan görüntüleme taleplerini hastanede çalışan doktorlarla karşılama şansları yok. Sağlık hizmeti ticari bir meta gibi sunulur mu sunulmaz mı göz ardı edilerek çekilen filmler 3 gün içinde, aciller en fazla 3 saat içinde raporlanacak gibi bir takım kıstaslar koyabildikleri için hizmet alımına gitmeyi tercih ediyorlar.

Uzmanlık alanının geleceğini nasıl etkiler bu durum?
E:K: Asistan eğitimini ciddi manada olumsuz etkiliyor. Şu an İstanbul’da birçok eğitim ve araştırma hastanesinde asistanlar MR ve tomografilerin yüzde onunu bile görmüyorlar. Hastanelerde genel beklenti MR ve tomografiyi hizmet alımı şeklinde karşılayalım, ultrasonu biz yapalım, kimse beklemesin yönünde. Bu durumdan ötürü asistan eğitimi sadece ultrasonla yapılan bir eğitime dönmüş oluyor.

Raporları kimlerin okudukları belli mi?
E:K: Bir hastaneye iki tane tomografi, iki MR kuruyor. Bu cihazlarla diyelim ki 500 tane tomografi, 200 tane MR çekiliyor ve bunları raporlamak için kağıt üzerinde bazen bir, bazen iki doktorun adı geçiyor, Bu iki kişinin, 24 saat ayırsalar bile, bunları raporlaması mümkün değil. Dolayısıyla o doktorlar adına birileri bunları raporluyor. Kimin tarafından raporlandığı bile bilinmeyen bir raporlama durumu var. O birileri rapor yazmaya ehil mi, radyoloji uzmanı mı, üç aylık radyoloji asistanı mı, Irak’ta radyoloji ihtisası yapmış birisi mi bunu kontrol eden bir mekanizma yok. Sadece ona iş veren firma sahipleri biliyor kim olduklarını. Ne SGK, ne Bakanlık bunu sorgulamıyor. Çuvaldızı kendimize batırırsak, kendisi o konuda çok yeterli olmayıp hekimlik andına aykırı hareket eden az da olsa meslektaşımız var. Büyükşehirlerde aldıkları paralar yaşamalarına yetmediği için asistanlar ucuz işçi olarak kullanılıyor. Bazen profesör, doçent unvanına sahip kişiler bile ek gelir için rapor okuyabiliyor.

Bu durumun değişmesi için ne yapmak gerekir?
E:K: Bir kişi adına SGK üzerinde bakıyorsunuz 300, 400 tane rapor çıkıyor ve bununla ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Bir hekim adına yapılacak günlük raporlamanın bir üst limitinin olması lazım. Böyle olduğu zaman sürümden kazanırım mantığıyla bu işe alet olanlar engellenir, radyoloji uzmanının da emeği düşmemiş olur.

Uzmanlar kadar en az hastalar da bu sistemin mağduru olsa gerek
E:K: Kısa zamanda çok fazla filmi okumaya odaklanmış insanlar tarafından parça başı taşeron sistemle bir raporlama hizmeti yürütülüyor. Tetkikler ne kadar yeterli, bu tetkiklerle tanı konabilir mi, sorgulanmıyor. Kimin tarafından okunduğu bilinmeyen bir rapor hekimin önüne gidiyor, sonra hasta tedavi edilmeye çalışılıyor. 3 dakikada bir hastaya bakarsanız sadece organlar orada mı değil mi onu anlarsınız, bir patolojiyi görüp değerlendiremezsiniz. Bu sistem hem bizi değersizleştiriyor, hem de hastaları ciddi manada mağdur ediyor.

SGK’nın ödediği tutarların düşük olmasının da alanın bu duruma gelmesinde payı var mı?
E:K: SGK’nın fiyatlarına baktığımızda muayene fiyatı 15,5 TL. Radyoloji uzmanının muayenesi bir filmi raporlamasıdır. Raporlamanın minimum 15.5 TL olması gerekirken açılan ihalelerde bu rakamın 6,5 TL olduğu, bunu da 4 TL, 5 TL yapmaya çalıştıkları görülüyor. Hastanın vücudunda tümör var mı, yok mu; cerrahi gerektirecek patolojisi var mı, yok mu gibi önemli bir kararı verecek kişinin bu kararının karşılığı 4 TL. Şunu iddia ediyorum Türkiye’deki en ucuz işçi radyoloji uzmanıdır.

Teleradyolojinin yaygınlaşması şua izninin ortadan kalkmasına yol açabilir mi?
E:K: Rapor yazarken radyasyona maruz kalmadığınız için şua izni kullanamazsınız diyorlar. Oysa kanuni olarak orada temizlik yapan personel bile radyasyon alanında çalışıyorsa şua izni kullanır, bu çok net. Bir polise nasıl ki sen operasyona gitmiyorsun, erken emeklilikten yararlanamazsın diyemiyorlarsa radyoloğa da dememeleri gerekir, ama şu an diyorlar. Uzaktan çalışmada bu sorgulanamamış oluyor.

Radyologlar çalışma saatlerinin çok üstünde çalışıyorlar
E:K: Kanunda 7 saat denmesine rağmen 10 saat, 12 saat çalışma rutin hale geldi. Kişi kendi isteğiyle bile olsa şua izni kullanmayacağım diyemezdi ama döner sermayesi kesiliyor diye izin kullanmak istemiyorlar ya da zaten hastane yönetimleri izin vermekte zorluk çıkarıyor. Bir göz hekiminin özelde 50 hastadan fazlasına bakmasına limit koyuyor. Gözüyle çalışan insanların belli süreler ara vermesi gerekiyor. Abdomen radyolojisinde 20’nin üzerinde film bakan kişinin hata riski yüzde elli artıyor. Yirmiden sonra tanı koyduğu iki filmden birinde hata yapma riski var, bunlar biliniyor. Ultrasonda, MR’da kimse beklemeyecek denildiği için 40 hasta bakması gereken doktor 120 hasta bakmaya zorlanıyor. Sonra da 18 cm’lik kitle atlanıyor. Şu an sadece sağlık hizmeti alınıyormuş, tetkik yapılıyormuş gibi yapılıyor. Yapıyormuş gibi, okuyormuş gibi yaptığınızda alan da memnun satan da memnun. Sistem böyle yürüyor. İşini düzgün yapmaya çalışan insanlar ise problem olarak görülüyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorumlar (6)
 • 20 Şubat 2015 tarihinde Belgin Karan tarafından

  Ben genel cerrahi ve radyoloji uzmanıyım.
  Çok güzel yazmışsınız ama, çözüm ne? Bence kendi içimizdeki arkadaşların birbirlerine yaptıklarını gördükçe,kusura bakmayın ,sanırım radyologlar böyle çalışmayı hakediyorlar diye düşünüyorum. Ben radyologları klinisyenlere göre oldukça pasif buluyorum.

 • 22 Şubat 2015 tarihinde Hasan Yiğit tarafından

  Aslında olası bir çözümden yazı içerisinde söz edilmiş. Gerek cihaz başına tetkik sayları, gerekse radyolog başına raporlama sayıları için sınırlamalar getirilmeli. İşe yaraması için performans sistemindeki karşılıkların da uygun hale getirilmesi şart.

 • 25 Şubat 2015 tarihinde İRFANGAZEZOGLU tarafından

  hocam çok güzel anlatmışsınız.insanı kendi sorunlarını paşlaşması bir erdemdir.yanlız meslektaşınız yorumunun sonunda nahoş bir cümle yazmış.insan kendi kendine yapar neyaparsa.dü
  zeltmek idarecilere düşer sanırım.saygılar.allah başarılarınızı daim etsin.allaha emanet olunuz.

 • 25 Şubat 2015 tarihinde Alper Akca tarafından

  Bravo doğru söze ne denir.

 • 05 Mart 2015 tarihinde ertuğrul eğilmez tarafından

  dr ercan bey meslektaşımız çok doğru söylüyor. Amerika Birleşik Devletlerinde bu yöntem yasaklanmış. Bizde de TRD nin sağlık bakanlığına başvurup yasaklanması için çaba göstermesi gerek.Hastayı bilmeden,konsültasyon yapmadan görüntüleme raporu yazılmaz! Tıbbi etiğe de aykırı!!

 • 05 Şubat 2018 tarihinde eyüp şişman tarafından

  cerrahi operasyonlar son 10 yıl içinde nüfus ortalamasına oranla iki kat artmış..ya eskiden gerekli ameliyatlar yapılmıyordu ya şimdi gerekmeyen ameliyatlar yapılıyor. radyolojik tetkik çılgınlığı da böyle..her halükarda hekimlik mesleği yerle bir ediliyor. sistemin ruhu kapitalist.. olay bu..

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arşivler