Aile hekimlerinin nöbet tepkisi sürüyor

Tarih : 26 Ocak 2015

aile-hekimleri-eylem

Acil servislerin yoğunluğunu azaltmak için aile sağlığı merkezlerindeki hekim ve sağlık çalışanlarına cumartesi günleri nöbet tutturulmasına tepkiler sürüyor.

Hekim Postası

Sağlık Bakanlığı’nın, birinci basamak sağlık çalışanlarına hafta içi 40 saat çalışmaya ek olarak ASM ve TSM’lerde ayda en az 8 saat cumartesi nöbeti dayatmasının ikinci haftasında, sağlık çalışanları işe gitmeme oranlarını önceki haftaya göre artırdılar. ASM’leri açmayan çalışanlar asil ya da yedek olarak yazıldıkları nöbetlere de gitmediler.
Sağlık Bakanlığı, çalışanlarının haklarını hiçe sayarak uyguladığı uzun ve esnek çalışma dayatmaları çalışanların kararlı direnişiyle işlevsiz kalınca, direnişi kırmak için savunma istemeye başladı. Konuyla ilgili olarak Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan açıklamada “Cumartesi fazla çalışmaya karşı, çalışanların ASM ve TSM’lere gitmemeleri, ASM’leri açmamaları haklı ve meşru bir tutumdur. Çalışanların kendi haklarını korumaya yönelik başlattıkları mücadele, hak arama özgürlüğü çerçevesinde birinci basamakta örgütlü oda, dernek, sendikaların desteği ve öncülüğünde kararlılıkla sonuç alana dek sürecektir.” denildi. TTB aile hekimlerinden istenen savunmalar için bir de savunma dilekçesi hazırladı.

Mahkeme: Acil nöbetine gitmeyen aile hekimine soruşturma açılamaz!

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi nöbete gitmeyen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları hakkında soruşturma izni verilmesine gerek olmadığına karar verdi.
Kocaeli’nde Mayıs ve Ekim 2014 döneminde acil nöbetlerine icap etmeyen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları hakkında, 4483 sayılı yasa kapsamında soruşturma izni verildi. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği aracılığıyla Sakarya Bölge İdare Mahkemesi nezdinde yapmış oldukları itirazları haklı bulan Mahkeme, acil nöbetlerine icap etmeyen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları hakkında soruşturma izni verilmesine gerek olmadığı yönünde karar verdi. Mahkeme verdiği kararla, söz konusu eylemin görev ile ilgili bir suç oluşturmadığı, eylemin kurum içinde düzenin tesisi için kullanılan disiplin hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu nedenle mahkeme acil nöbetine iştirak etmeyen aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının TCK’ya göre “görevi kötüye kullanma” maddesinden yargılanamayacağına hükmetti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler