Bir emekli hekimin gözüyle Türk Tabipleri Birliği

Tarih : 22 Aralık 2014

emeklikol2

Dr. Utku Özcan

Emekli Hekim

Ömür dediğimiz çok çabuk geçiyormuş, yaşadık. Çocukluk, gençlik, okullar, tıp fakültesi, ihtisas yılları, yaşam ve mesleki mücadelelerimiz, hepsi bu yaşa gelince çok kısa gibi geliyor.

Bir dönem doğru bildiklerimiz, çok iyi niyetle inandıklarımızın gerçek olmadıklarını görünce, maalesef üzülüyoruz ve boşa yorulduğumuzu anlıyoruz. Hekim olmak, hele iyi bir hekim olmak hiç kolay değil. Bunun mücadelesini  her şeye rağmen vermek, insandan çok şey alıyor. Bu yarış en yakın arkadaşlarımızı rakip görüp, onu nasıl geçeriz derken bize çok şey kaybettiriyor.

Her şeye rağmen bir gün emekli oluyorsunuz. İlgi alakaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Ama nafile sizin güvendiğiniz yetiştirdikleriniz sadece iyi bir hekim olmuşlar. Fakat kendilerine verilen performans gelirini kaybetmemek için, dillerini yutmuşlar. Kendi şahsi mücadelelerini sürdürmek için adeta kafalarını kuma gömmüşler, hatır sormak bile akıllarına gelmiyor.

Hayatın bu gerçeğini, herkes yaşıyor. Zaman zaman medya huzurevlerini, yaşlı bakım merkezlerini görsel hale getirmesine rağmen, kimse bir gün aynı şeyleri yaşayacağını düşünemiyor. Ama bu gerçek anlayana…

Ben TTB’den, bir telefon mesajı daveti alarak; kahvaltı için emekli hekimler toplantısına katıldım. Yıllarca görüşme fırsatı bulamadığım meslektaşlarımın arasında bir anda yalnızlığımı unutarak çok mutlu oldum. Anılarımızın, sorunlarımızın, hayallerimizin aynı olduğunu gördüm.

TTB’nin önderliğinde sorunlarımız dile getirildiğinde kendimizi mutlu hissettim. Bunlar;

1-    Günün şartlarına göre emekli hekim maaşları yetersizdir. Bağkur emeklisi ayda 950TL, SSK emeklisi 1250 TL, emekli sandığı emeklisi 1600 ile 2200TL, arasında aylık maaş alıyordu.

2-    Bir araya gelip hekimce konuşulup dertleşebileceğimiz lokalimiz yoktu. Diğer mesleklerdekiler gibi.

3-    Bugüne kadar çocuklarımızı en iyi yerlerde okutup, hatta yurt dışına göndermek için çırpınıp durduk, gecemizi gündüzümüze kattık. Onlar artık yanımızda değiller. Şimdi bir huzurevi ihtiyacımız var, ama bugüne kadar bir çabamız yoktur.

4-    Hastanede çalışırken fark etmiyorduk, şimdi hastalandığımız zaman bize öncelik veren, hekim kardeşlerimiz yoklar. Çünkü polikliniklerde başka mesleklere öncelik yazısı olmasına rağmen hekimlere böyle bir imkan, kimsenin aklına gelmemiş.

5-    Yaşam uzadıkça daha pek çok sorunlarımızın olacağı anlaşılmaktadır.

TTB, 2 yıl gibi bir süre önce başlattığı bu girişimi çok ciddiye alıyordu. Emekli hekim komisyonları kurdular. Zaman zaman toplantılar yaparak öncelikle “maaş artışlarını nasıl sağlarız” sorusunu çözmeye çalıştılar. Beni de davet ettiler. Bizzat mücadele olaylarını birlikte yaşadık. Kamuoyu oluşturma, medya desteğini sağlama,  hukuki yollar, milletvekilleri ziyaretleri, maliye bakanlığı ve diğer ilgili yerler ile görüşlerimizi paylaştık.

Son TTB seçimlerinden sonra  her ilde emekli hekim komisyonları kurulmaya başlandı. TTB çatısı altında kol toplantılarından sonra adeta tekrar gençleşerek, belki seçimlerden önce umutlanan emekli hekim maaş artışlarının olabilmesi için çabalarımız arttı.

Hekim arkadaşım! Bugün genç, çiçeği burnunda, kendine göre çok başarılı bir doktor olabilirsin. Yarın bizim gibi olacaksın. Biz de senin gibiydik. Hepimiz, yarınlarımızı düşünerek birlik, beraberlik içinde tek ses olalım ki sorunlarımızı daha iyi duyuralım. Bugüne kadar bunu tam başaramadık.

TTB, emekli hekimleri toplayarak sorunlarımıza yakın destek vermeye çalıştı. Çözüm yolları için de birlikte hareket ederek samimi gayret gösterdiler ve sonuna kadar da yanımızda olacaklarını vaat ettiler. Deontolojiyi çok iyi bildiklerini gördük. Bize saygılarını eksiksiz göstererek bu zor dönemlerimizde yanımızda olmaya çalıştılar. Bu davranışları komisyonumuza antiaging bir etki yarattı.  81 yaşındaki abimiz bile 18’lik bir genç enerjisi ile koşturmaya başladı. Bu gücü verdikleri için TTB mensuplarına şükran duymamak mümkün değildir. Bu gayretle hedeflerimize ulaşacağımıza eminim.

Bu zor operasyonu, birlik ve beraberlik içinde tam bir ekip olarak başarmayı temenni ediyorum. Tüm hekimlerimize uzun, sağlıklı, mutlu ve ekonomik yönden de sorunsuz ömürler diliyorum.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorumlar (2)
 • 23 Aralık 2014 tarihinde Cumhur Ersoy tarafından

  Değerli Utku Kardeşim,

  Yaşadığımız gerçeklere ne kadar güzel değinmişsiniz.
  Aklınıza,fikrnize ve elinize sağlık.
  Benim başımdan da önemli hastalık ve operasyonlar geçti.
  Ne çok kapılarda bekletildim,dediğiniz gibi hatır bile sormayan hekim arkadaşlarımız muhatabım oldu.3-5 kuruş param vardı da ameliyatolup,kendime baktırabildim .
  Bu konulara eğilmez,bir çözüm bulmazsak yaşlılıkta bizim gibi tüm arkadaşların hali harapolacaktır.
  Teşekkürler ve iyi dileklerimle. Dr.Cumhur Ersoy

 • 27 Ocak 2015 tarihinde Adnan Yüce tarafından

  Altmış yaşındayım, emekli değilim…
  Cumhur Bey’e tümüyle -yaşıtım bir profesöre muayene ücreti ödeyerek muayene olmuş bir hekim olarak- katılıyorum.
  Saygı ile…

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arşivler