10 Aralık 2014… Hiçbir şey değişmedi… Ama değiştirmemiz gereken çok şey var…

Tarih : 22 Aralık 2014

Dr. Burhanettin Kaya

burhanettin kaya fotoATO İnsan Hakları Komisyonu Üyesi

Hiç bir şey değişmedi. Bir yıl daha geçti ama şiddet, baskı, işkence ve kötü muamele, aşağılama, ötekileştirme, iş cinayetleri, katliamlar, haksız tutuklamalar, yaşam hakkını, örgütlenme hakkını ihlal etme, düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleme, toplantı ve gösteri hakkını yoğun bir şiddet kullanarak engelleme, cinsiyet ve cinsel yönelim ayrımcılığı, hepsi, her biri artarak devam etti. Polis şiddeti arttı, pervasızlaştı. 2014 ülkemizde ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı yeni bir yıl oldu. Suriye’de yaşanan iç savaş, mülteci göçü, Kobanê Direnişine destek verenlere uygulanan şiddet, soykırımlar, IŞİD katliamları insan hakları ihlallerinin en katmerlilerini taşıyan örnekler oldu.

10 Aralık İnsan Hakları Günü basın açıklamasına göre Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na 2014 yılında 257’si aynı yıl içinde olmak üzere işkence ve kötü muamele gördüğünü belirten 726 kişi başvurdu. İnsan Hakları Derneği’ne güvenlik güçleri ve köy korucularından işkence gördüğünü belirterek başvuranların sayısı ise 64’ü çocuk 1018 kişiydi.

Beş kişi gözaltında yaşamını yitirdi. Kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesi-rastgele ateş açması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 39’du. Toplantı ve gösterilere müdahale sonucu 21 kişi, köy korucularının müdahalesi ile 5 kişi, faili meçhul cinayetlerde 50 kişi yaşamını yitirdi. Cezaevlerinde çeşitli nedenlerle yaşamını yitiren kişi sayısı en az 40 oldu. Ayrıca zorunlu askerlik hizmetini yaparken 35 kişi şüpheli biçimde yaşamını yitirdi.

Erkek şiddeti sonucu 294 kadın yaşamını yitirdi, 458 kadın yaralandı. 142 kadın taciz-tecavüze uğradı. Nefret cinayetleri, ırkçı saldırılar, linçler sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 11 oldu.

Soma’da, Ermenek’te, Zonguldak’ta, Holding inşaatlarında, yollarda, fabrikalarda, tarlalarda gerçekleşen iş cinayetleri sonucu 1723 işçi yaşamını yitirdi.

Kolluk güçlerinin gösterilere yönelik müdahaleleri sonucu 21kişi yaşamını yitirdi, 502 kişi yaralandı. 4201 kişi gözaltına alındı, 881 kişi tutuklandı. İHD verilerine göre 410’u çocuk, 8405 kişi gözaltına alındı, 68’si çocuk 803 kişi tutuklandı.

2014 yılında 82 etkinlik yasaklandı. OHAL’den sonra ilk kez sokağa çıkma yasağı Kobanê halkıyla dayanışma eylemleri nedeniyle uygulandı.

Gezi Parkı Eylemlerine katılan 6146 kişi hakkında dava açıldı. 840’ı beraat etti, 16 kişi ceza aldı.

AKP iktidara geldiğinde 59 bin 429 olan cezaevlerindeki tutuklu-hükümlü sayısı Kasım 2014 itibariyle 154 bin 197 oldu. Cezaevlerinde halen tedavi ve tahliye edilmeyi bekleyen 230’u ağır 581 hasta mahpus var.

Uygulanmakta olan tecrit-tretmana dayalı ceza infaz sistemi, tutuklu ve hükümlülerin fiziksel, sosyal ve ruhsal bütünlüğünü tehdit etmeye devam ediyor. Bir-üç kişilik oda sisteminde tutukluların ve hükümlülerin birbirleriyle sosyal ilişki kurması engelleniyor, bu uygulamalar tutuklu-hükümlülerin ruh sağlığı üzerinde ağır örselenmelere yol açıyor. Adalet Bakanlığı‘nın tutuklu-hükümlülerin sosyalleşmesini öngören genelgesi ısrarla uygulanmıyor. Halen cezaevleri bağımsız, demokratik ve mesleki kurum temsilcilerinden oluşan kurullarca sivil denetime açılmıyor. Türkiye İnsan Hakları kurumunun yaptığı ziyaretlerde yapılan gözlemler, öneriler tavsiye niteliğinde ve Adalet Bakanlığınca uygulanmıyor.

Hiç bir şey değişmedi. İyilikten yana hiçbir şey. Değişen şiddetin ve yıkımın boyutları oldu. Acının ve kederin gücü.

Ama değiştirmemiz gereken bir şey var, birçok şey. İnsan olarak, aydın olarak, yurttaş olarak, yurtsever olarak, sağlıkçı olarak, hekim olarak. Önce kendimizden başlanacak.

Yapılacak çok şey var. Tüm bu karanlığa, baskıya, saldırılara, acımasızlığa, insansızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı savaşarak, direnerek, göğüs gererek. Değiştirmemiz gereken çok şey var. Önce kötülükten başlanacak…

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler