TUK asistanları haklı buldu, kliniklerin eğitim yetkisini askıya aldı

Tarih : 12 Kasım 2014

Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım ile Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi  asistanlarının Tıpta Uzmanlık Kurulu’na yaptıkları başvurular sonuç verdi. Kurul, GOP Taksim EAH acil servis kliniği ile Kanuni EAH dahiliye kliniğinin tıpta uzmanlık eğitimi verme yetkilerini altı aylığına askıya aldı. 

Hekim Postası

tuk asistanları haklı bulduTıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) eğitimin performansa kurban edildiğini belgeleyen bir karara imza attı. Kurul, Gaziosmanpaşa (GOP) Taksim İlkyardım EAH Acil Tıp asistanları ile Kanuni Sultan Süleyman EAH Dahiliye asistanlarının kurumlarındaki eğitici yokluğu ve eğitim yetersizliği nedeniyle yaptıkları başvuruları asistanlar lehine sonuçlandırdı.

Eğitim görevlisi sayısı, fiziki şartlar, verilen eğitimin yeterliliğine dair hastanelere yapılan değerlendirme ziyaretlerinin ardından 30 Eylül 2014 tarihli toplantısında dilekçeleri karara bağlayan Kurul, GOP Taksim İlkyardım EAH Acil Servis Kliniği ile Kanuni EAH Dahiliye Kliniğinin uzmanlık eğitimi verme yetkilerini 6 aylığına askıya aldı. Her iki bölümün Eylül 2014 TUS’u için açılan kontenjanları da iptal edildi. Kurulkararı gereği her iki bölümdeki mevcut uzmanlık öğrencileri, geçici görevlendirmeyle başka bir eğitim kurumunda eğitimlerini sürdürecekler.

İstanbul Tabip Odası destek oldu

İnternet sitesi üzerinden bireysel başvuru yapılabilen Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun başvuruyu takiben oluşturduğu denetleme kurulu hastanede asistan, öğretim sorumluları ve yöneticilerle görüşüyor. Oluşturulan değerlendirme raporuna göre talep karara bağlanıyor.TUK’a yaptıkları başvuru öncesinde GOP Taksim İlkyardım EAH Acil Tıp asistanları eğitim görevlisi yokluğu, sürekli şiddet tehdidi ve yoğun iş yükü altında eğitim alamadıkları için iki kez iş bıraktılar. Dahiliye eğitim görevlisi ve acil tıp uzmanı sayısı yetersiz olmasına karşın  açılan acil servisin yükünü sırtlamak zorunda kalan Kanuni Sultan Süleyman EAH asistanları  ise yönetime  sundukları dilekçeler sonuçlandırılmayınca  Bakırköy Kamu Hastane Birliği’ne başvurdular.  Çalışma ve eğitim koşullarında kökten bir iyileşme sağlanmayan asistanlar son çare olarak TUK’a başvuruda bulundular. Süreç içinde İstanbul Tabip Odası da her iki hastanedeki asistanlara gerek hukuki danışmanlık vererek gerekse hastane toplantıları düzenleyerek destek oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler