Hastanelerde ATO duyuruları için “pano kirası” isteniyor!

Tarih : 12 Kasım 2014

Sağlık politikaları nedeniyle birer ticarethaneye dönen hastanelerde, duvara pano asmak bile artık parayla. Ankara Tabip Odası’nın, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne  (EAH) asmak istediği pano için hastanenin bağlı bulunduğu Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kiralama bedeli talep etti.

Hekim Postası

dışkapı yıldırım beyazıt eah

Ankara Tabip Odası’nın,  hekimlere ve sağlık emekçilerine  oda çalışmaları ve etkinliklerini duyurmak amacıyla hazırlattığı panoları asma talebi “ticari faaliyet” olarak ele alınarak kiralama bedeli talep edildi.

Ankara Tabip Odası, oda faaliyetleri ve etkinliklerden hekimleri ve sağlık emekçilerini haberdar etme amacıyla hazırlattığı panolar için yer tahsisinde bulunmak amacıyla 17 Haziran tarihli yazı ile Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH Başhekimliğine başvurdu. Başhekimlikten ATO’ya gönderilen 2 Temmuz tarihli yazıda hastanenin bağlı bulunduğu Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden izin alınması halinde gerekli işlemin yapılacağı bildirildi.

Ticari alan olarak işleme alındı

Bunun üzerine 15 Temmuz’da ATO talebini bu kez de Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği’ne iletti. Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden gönderilen 24 Temmuz tarihli yazıda “Maliye Bakanlığı ile yapılan protokol gereği, ticari alanların bedelsiz veya düşük bedeller karşılığında kamuya yararlı derneklere veya vakıflara verilmesi gibi bir uygulama yapılamayacaktır” denildi. Yazıda, ilgili hükme istinaden dernek, vakıf, özel kuruluş statüsündeki her türlü kuruluşun reklam, tanıtım, satış gibi faaliyetler için talep ettikleri yerlerin ticari alan olarak işleme alındığı bildirildi. Yazıda 2014 yılı için 32 bin TL ve altı kiralama işlemleri için bağlı sağlık tesislerinin kendilerine ait bir talep olduğu takdirde kiralama işlemlerini yapabileceklerine dair yetki verilmiş olduğu ve kiralama işlemlerinin hastane bünyesinde yapıldığı belirtilerek ATO’dan kira bedeli karşılığında yer tahsisi için hastane yöneticiliklerine başvurması istendi.

ATO’nun söz konusu talebinin yanlış değerlendirilerek “ticari faaliyet” olarak  ele alındığı, bu nedenle yazının tekrar gözden geçirilmesi ve pano için yer tahsisinin herhangi bir maddi koşul öne sürülmeksizin sağlanması isteğiyle yazdığı yazıya ise Birlik tarafından henüz cevap verilmedi.

 

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler