Cezaevinde hekim olmak…

Tarih : 27 Mart 2014


Birinci Basamakta Cezaevi Hekimliği Çalıştayında, cezaevi koşullarında yalnız kalan hekimlerin otorite baskısı altında idari işlemleri yerine getirirken ve mahkum hastalara ilişkin problemleri çözerken karşılaştıkları sıkıntılar paylaşıldı ve cezaevinde sağlık hizmeti çeşitli başlıklar altında ele alındı.

Türk Tabipleri Birliği İnsan Hakları Kolu tarafından “Birinci Basamakta Cezaevi Hekimliği” çalıştayı 9 Mart Pazar günü yapıldı. Cezaevlerinde sağlık hizmetleri, özel bakım gerektiren gruplar, hukuki sorumluluklar, özlük hakları ve etik yaklaşım konularının masaya yatırıldığı çalıştaya çeşitli illerden çok sayıda hekim katıldı.

Hekimlerin herhangi bir sertifikasyon programına dahil edilmeden kendilerini cezaevi ortamında bulmalarının sıkıntılarını anlatan, çalıştayın kolaylaştırıcılığını üstlenen Dr. Arzu Erbilici, “Ayrı bir disiplin, yaklaşım, organizasyon gerektiren bir hekimlik dalını organizasyonu olmayan bir sistemde yapmaya çalışıyor hekimler. Cezaevleri hukuksal, etik ve tıbbi olarak özel bir gözle bakılması gereken yerler. Oysa bizim böyle bir müfredatımız ya da bununla ilgili sertifika programımız yok.” diye konuştu. Erbilici, önümüzdeki süreçte eğitim eksikliğini telafi edecek bir kılavuz hazırlamayı planladıklarını aktardı.

Koruyucu sağlık hizmeti ekip işi

Koruyucu hekimlik hizmetleri konusunda bilgi veren Dr. Cavit Işık Yavuz, cezaevlerinin toplu yaşanılan yerler olması bakımından taşıdığı risklere dikkat edilmesi ve buna uygun sağlık hizmeti sunulması gerektiğini kaydetti. Kişiye ve çevreye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinin cezaevi ortamında yürütülmesinde bir takım sıkıntılar yaşandığını belirten Yavuz, “Cezaevlerinde sağlık hizmeti, içinde sosyal hizmet uzmanı, psikolog bulunan bir ekiple yürütülmeli. Uygulamada bu işlerin sadece hekimler ve sadece hasta bakmak üzerinden yürütülmesi sıkıntı oluşturan bir durum.” diye konuştu.

Her grup için farklı izlem standardı

‘Ölüme yatırılanlar’ olarak ifade edilen ağır hastalar, kronik hastalığı bulunanlar, çocuklar, kadınlar, erkekler ve dezavantajlı grupların her biri için farklı bir tedavi ve izlem standardı oluşturulmasının önemine değinen Dr. Zeki Gül ise cezaevlerinde bütün görevlerin aile hekimlerine yüklendiğini kaydetti ve “Cezaevi hekimliği reçete yazıcı hekimlik değil ama özellikle kısmi zamanlı çalışan aile hekimi cezaevinin mutfağı, gıdası, hijyeni, yaşam alanları nasıl bunları gözleyemez.” diye konuştu.

Sağlık hakkına ulaşımda sorun var

Cezaevinde yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti alamamanın bir anlamada işkence ve kötü muameleye denk düşeceğini ifade eden Dr. Zeki Gül, malpraktiste zaman aşımı olacağını ama işkence ve kötü muamelede zaman aşımı olmadığını söyledi ve cezaevinde kalanların hastalandıklarında sağlık hakkına ulaşmakta ciddi sorunlarla karşılaştıklarını aktardı.

Dr. Tufan Kaan da  özel bakım gerektiren gruplar başlığı altında  cezaevlerinde bulunan çocuklar, kadınlar ve LGBT bireyler konusunu ele aldı. Fiziksel ve cinsel istismara açık çocuk mahkumlar için gelişimleri açısından uygun mekanlar ve eğitim hakkı konularını ele alan Dr. Kaan, LGBT bireylere yönelik olarak da kimliklerinin renginin mi yoksa cinsel yönelimlerinin mi dikkate alınacağı ve cinsel saldırılar ya da cinsiyet değiştirmeye yönelik tedavilerin cezaevi koşullarında sekteye uğraması gibi sorunları tartışmaya açtı.

“Ruhsal problemi bulunanlar” başlıklı sunumu yapan Dr. Sezai Berber ise, cezaevlerinde ruhsal hizmetlerin yetersizliği, ruhsal sorunu olanların ilgili yerlere sevkinde yaşanan sorunlar, intihar girişimlerini önleme, madde ve ilaç bağımlılığı hakkında bilgi verdi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorumlar (1)
 • 23 Nisan 2015 tarihinde Aliye TEPELİ tarafından

  Cezaevi aile hekimiyim.cezaevi hekimerinin denetiminin diğer hekimlerden farklı olması gerektiğini düşünüyorum.yeni açılan bir cezaevinde çalışıyorum.çalışma düzeni kurmakta ciddi sıkıntılarım oluyor.internet ağı ile kullandığımız aile hekimliği yazılımında da sürekli sıkıntılarımız oluyor.adalet bakanlığı personeli ile birlikte çalışmakta koordinasyon açısından zor oluyor.cezaevi aile hekimler derneği olmalı ve sorunlara ortak çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum.hastane sevklerimizde jandarma ve kamu hasteneleriysi sıkıntı yaşıyoruz.daha birçok sorunlar…yorumlarınıza katılıyorum.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arşivler