Aile hekiminin sözleşmesi feshedildi

Tarih : 27 Mart 2014


Şırnak’ta Kaymakam’ın ayağına gitmeyen aile hekimin sözleşmesi feshedildi. Rahatsızlanan eşine bakmak üzere kaymakamın evine davet edilen Dr. Zeki Türe, görev yapmakta olduğu acil servisi terk etmemişti.

Şırnak ili Güçlükonak Merkez 1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan Dr. Mehmet Zeki Türe’nin aile hekimliği sözleşmesi feshedildi. Aile hekimliği yanında gece acil serviste nöbet tutmakta olan ve Şırnak Güçlükonak İlçe Kaymakamı’nın rahatsızlanan eşine bakmak üzere kaymakamın evine davet edilen Dr. Zeki Türe görev yerini terk etmedi.

Art arda ceza puanları

Talebi karşılanmayan kaymakamın şikayeti üzerine Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı denetim ekiplerince Dr. Türe’nin görev yaptığı birime 10 kişilik bir ekiple baskın denetim yapılıp 95 ceza puanı verildi. Hemen akabinde Şırnak Valiliği tarafından yapılan ikinci soruşturma sonucunda ilave 45 ceza puanı daha verilerek, toplamda 140 ceza puanıyla Dr. Türe’nin aile hekimliği sözleşmesi feshedildi.

Kaymakam yetkisini hekime karşı kötüye kullandı

Konu ile ilgili olarak TTB Merkez Konseyi tarafından 04 Mart 2014 tarihinde yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Türe’nin maruz kaldığı mobing ve sözleşmesinin feshine tepki gösterilerek, “Acil serviste görev yapmakta olan doktoru görev yerini terk etmeye zorlayarak evine çağıran Şırnak Güçlükonak Kaymakamı’nın halkın sağlığını tehlikeye atmak suçuyla soruşturulmasını ve mülki amir olmaktan kaynaklı yetkilerini görevini yerine getiren bir hekime karşı kötüye kullanmaktan ötürü cezalandırılmasını talep ediyoruz” denildi.

Öte yandan Şırnak Tabip Odası da yaşananları 6 Mart 2014 tarihinde bir basın açıklaması ile protesto etti. Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplanan hekimler ve sağlık çalışanları Şırnak Valiliği’ne yürüdü. Açıklamalarda, “Dr. Mehmet Zeki Türe arkadaşımız yalnız değildir, yaptıklarını sahipleniyoruz. İyi hekimlik değerlerini her zaman savunacağız” denildi.

TTB Merkez Konseyi’nin, Dr. Türe’nin durumu ile ilgili Şırnak Valiliği ile görüşme talebi ise reddedildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler