Uzmanlık için tercih kriterleri değişti

Tarih : 19 Şubat 2014


Sağlıkta Dönüşüm Programı asistanların tercihlerini de dönüştürdü. Uzmanlık eğitimi için hastane tercihlerinde, nöbet sayısı ve döner sermaye payı öncelikli olmaya başladı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı sonrasında adeta birer işletmeye dönen eğitim araştırma ve tıp fakültesi hastanelerinin artan çalışma temposu içinde asistan eğitimleri de aksıyor. Çoğu hastanede eğitimler ya sabahın erken saatlerinde ya da öğlen aralarında yapılıyor.  Nitelikli eğitim almaktan umudu kestiklerini söyleyen asistan hekimler, uzmanlık eğitimi için hastaneleri nöbet sayısı ve döner sermaye payına göre değerlendirmeye başladılar.

Konuyla ilgili olarak bir uzman hekim, her TUS öncesi asistanların telefonla arayarak “döner sermayesi nasıl, nöbeti nasıl” diye sorduklarını ancak kimsenin asistan eğitimini sormadığını aktardı.

Asistanlara iyi maaş da yok

Bir asistan hekim ise “Hangi meslek olursa olsun, insan işe girmeden önce maaşını sorar. Biz de nöbeti, maaşı nasıl, mobbing uygulanıyor mu diye soruyoruz. Asistanlar sadece paraya bakıyor diyemiyorum çünkü zaten asistanlara adam gibi maaş veren yok. Çok iyi eğitim alamayacağım diyorsan, zaten çok iyi para alacağım da diyemiyorsun, başka şeylere bakıyorsun.” diye konuştu.

Maddi beklentiler uzmanlık dönemi için geçerli

Parasal beklentilerin asistanlık dönemi için değil sonrası için geçerli olduğunu anlatan bir başka asistan hekim, “Özellikle periferde iyi kazandıracağı düşünülen kimi bölümler aslında o alana ilgi duymayan insanlar tarafından seçiliyor. Özelde iş bulma ihtimali, muayenehane açtığında isim yapma ihtimali olan yerler özellikle tercih ediliyor.” dedi.

Diğer yandan malpraktis davalarıyla karşılaşma korkusu da asistanları kimi branşlara yönelmekten alıkoyuyor. Son dönem sağlık politikalarıyla birlikte kadın doğum, cerrahi, pediatri gibi branşların tercihlerinde bir düşüş, beraberinde psikiyatri, dermatoloji, göz, fizik tedavi gibi branşların tercihlerinde ise yükseliş başladı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler