Tek göze görme alanı testi!

Tarih : 19 Şubat 2014


Ankara’da hizmet veren özel bir göz sağlığı merkezinde, görme alanı testi istenen hastanın sadece şikayeti olan gözüne test yapıldı.

Kendisinden görme alanı testi istenen bir hastanın, başvurduğu özel tıp merkezinde sadece tek gözüne görme alanı testi yapıldı. 90 TL karşılığında yaptırdığı testin sonucunun eksik olduğunu öğrenen hasta başka bir merkezde testi yeniden yaptırmak zorunda kaldı.

Tek göze görme alanı testi yaptıklarını doğrulayan merkezin fiyat politikası da akılları karıştırdı. Aralık ayında görme alanı testi için SGK’lı hastalardan 80 TL fark aldıkları söylenirken, Ocak ayında bu ücret 40 TL’ye düştü. Testin tek göze yapılması ise ücreti değiştirmiyor.

Tek göze yapılacak görme alanı testi eksik olur

Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz göz doktoru Prof. Dr. Huban Atilla, “Normal koşullarda görme alanı testinin tek göze yapılmaması gerekir. Nasıl olsa bu gözde sorun yok dediğimiz gözü bırakmayız. Niye böyle bir şey yapıldığına anlam veremiyorum.” dedi.

Tek göze yapılacak görme alanı testinin eksik olduğunu anlatan bir başka göz doktoru Dr. Zerrin Ateş de “İnsanın bir gözü yoktur, görme alanı testi ancak o zaman tek göze yapılır, yoksa ayrı ayrı iki göze yapılır. Kimse tek göze görme alanı testi istemez. Nörolojik şikayetlerin sonuçlanması açısından anlamlı bir değerlendirme yapmak için iki göze ait sonuçların verilmesi gerekir. Bazı merkezlerin neler yaptıklarını duyuyoruz, şaşırmıyoruz artık.” diye konuştu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler