Özel merkezlerde FARKLI ücretler

Tarih : 19 Şubat 2014

Özel merkezlerdeki sağlık hizmeti ücretleri büyük farklılık gösteriyor. Ankara genelinde özel tıp merkezi ve hastanelerin poliklinik muayene ücreti 12 ila 330 TL, servikal MR için alınan ücretler ise 32 ila 729 TL arasında değişiyor.

Sibel Durak

Özel merkezlerdeki teşhis ve tedavi hizmet tarifeleri birbirinden büyük farklılık gösteriyor. Servikal disk hernisi şüphesi ile özel hastanelerin fizik tedavi veya beyin cerrahi polikliniklerine başvuran bir hastanın cebinden ödemesi gereken rakamları araştırdık. Hastaneye başvurulduğunda 12 TL hasta katılım payı emeklilerin maaşlarından kesilirken, çalışanlardan peşin alınıyor. SGK’ya bağlı olmayan hastaların ise ödeyecekleri ücretler önemli boyutlara ulaşıyor.

SGK yoksa 1000 TL

SGK ile anlaşması bulunmayan özel hastanelerde muayene olup görüntüleme hizmetlerinden yararlanmak için 1000 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Özel Bayındır Hastanesi’ne başvuran hastadan uzman doktor muayenesi için 210 TL, doçent ya da profesör için 294 TL alınıyor. Aynı hastanede servikal MR çektirmek için 600 TL ödemek gerekiyor. Özel TOBB ETÜ Hastanesi’nde muayene olmanın faturası 260 TL,  MR ise 500 TL. Güven Hastanesinde uzman doktora 270 TL, doçent ya da profesöre 330 TL ödenerek muayene olunabiliyor. MR için 665 TL ödenmesi gerekiyor.

SGK varsa 100 TL

SGK, anlaşmalı olduğu özel hastanelere muayene için 29,16 TL, servikal MR için 70,20 TL ödeme yapıyor. Son değişiklikle özel sağlık kuruluşlarına bu tutarın %200’üne kadar fark alabilme yetkisi tanınmıştı. Buna göre, hastalardan alınabilecek en fazla ilave ücret tutarının muayene için 58,32 TL ve 12 TL katılım payı olmak üzere 70,32 TL, MR içinse 140,40 TL olması gerekiyor.

SGK anlaşması olan hastanelerde de SGK’sız hastalar için tetkik fiyatları çok yükseliyor. Örneğin, SGK’lı bir hastanın MR tetkiki için hastane toplam 170,2 lira gelir elde ederken, SGK’sız hastadan aynı tetkik için 729 TL tahsil ediyor.

SGK ile anlaşması bulunan hastanelerin ilave ücret tutarları ve özel hastalardan aldıkları ücretler ise şöyle:

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Özel merkezlerde FARKLI ücretler"

Bildir
avatar
Burak Uyar
Ziyaretçi

Bilgiler artik guncel degil. Koru hastanesi Balgat az once uzman icin 155tl prof icin 175tl muayene ucreti istedi SGK’li oldugum halde.

wpDiscuz

Arşivler