OSGB’ler iş başında

Tarih : 19 Şubat 2014


Yeni yasayla birlikte pastadan en büyük payı kapmak için birbirleriyle adeta yarışa giren OSGB’ler, muayenehaneden oto sanayi sitesine pek çok işyerini telefon yağmuruna tutuyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası uyarınca 50’den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdamı 1 Ocak itibariyle zorunlu hale geldi.

Hemen harekete geçerek olabildiğince çok iş yeri ile anlaşmak için uğraşan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin (OSGB) verdikleri fiyatlar ise oldukça şaşırtıcı. Bir OSGB, aylık 250 TL teklifle 400 kişinin çalıştığı fabrikanın iş güvenliği ve iş yeri hekimliği hizmetlerini üzerine aldı. Fiyatları oldukça düşüren OSGB’ler nedeniyle iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının bağımsız çalışma imkanları ise neredeyse kalmadı.

OSGB’lerde çalışan iş güvenliği uzmanlarının aylık çalışma saatlerinin dolması, sertifika kiralama dönemini de başlattı. Aktif olarak iş güvenliği uzmanlığı yapmayan kişilerden sertifikaları aylık 600 TL civarı rakamlarla kiralanıyor.

Hekimlerin çoğu yasadan habersiz

Muayenehanesi olan hekimlerin büyük çoğunluğu risk analizi yaptırmalarının kendileri için zorunlu olduğunu düşünürken, çalışan sayısı oranında iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimliği hizmeti almaları gerektiği konusunda bilgi sahibi değiller. Yasayı değerlendiren bir hekim,  “Burası iş yeri değil insanlara hizmet aktarılan bir ortam. Yapılan işi önemsiyorum ama bu şekilde öncelik sanki muayenehanelerdeymiş gibi davranılmasının arkasında kasıtlı bir duruş olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Muayenehane için 350 TL isteyen de var 6 bin TL isteyen de

OSGB’lerin muayenehanelere verdikleri tekliflerin standardı bulunmuyor. İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimliği hizmeti için yıllık 350 TL isteyen de var 6 bin TL isteyen de. Bir hekim “Şu an yıllık 350 TL’ye bütün sene boyunca bu hizmetleri veren bir yerle anlaştık. Daha önce başka bir yer aylık 470 TL istedi. Yıllık 6 bin TL’ye denk geliyor. Senede kaç lira kazanıyoruz ki bu parayı verelim. Fiyatlar çok farklı, niye bir asgari sınırı yok? Demek ki bir göstergesi yok bunun.” diye konuştu. Başka bir hekim ise, aylık 300 TL’ye bir yer ile anlaştıklarını söyledi. Yasanın, en az bir çalışanı bulunan muayenehaneleri kapsaması nedeniyle, kimi hekimler çözümü çalışanların işlerine son vermekte buldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler