Aile hekimlerine ceza puanı tehdidi

Tarih : 19 Şubat 2014


Kaymakamın ayağına gitmeyen hekimin ceza puanının 2 haftada 115’e ulaşması, aile hekimlerinin mesleki gelecekleriyle nasıl kolay oynanabildiğine örnek oldu.  

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde acil nöbetini bırakıp eşinin tedavisi için arayan kaymakamın evine gitmeyen aile hekimi işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Olay öncesinde hiç ceza puanı olmayan hekimin ceza puanı 2 haftada 115’e çıktı. Aile hekimliği sistemine göre 100 ceza puanını aşan hekimlerin sözleşmeleri feshediliyor.

Mobbing uygulanıyor

Şırnak İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından savunmasının istenmesi üzerine meslek örgütü hekime sahip çıktı. Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde 6 Şubat’ta yapılan basın açıklamasına TTB Merkez Konseyi Üyesi Zülfikar Cebe de katıldı. Dr. Cebe yaptığı konuşmada, meslektaşlarına yönelik uygulamaların mobbing olduğunu vurgulayarak, “Yerel idareciler ve ülkeyi yönetenler bu zorlu coğrafyada iyi hekimlik yapmaya çalışan meslektaşlarımıza halk adına şükran duygularını ifade etmek ve meslektaşlarımızın çalışma koşullarını düzeltmek yerine, ucube aile hekimliği kuralları ile adeta hekimleri terbiye etmeye çalışmaktadırlar” dedi.

İşsiz bırakmak için bahane

Şırnak Tabip Odası Başkanı Azad Karagöz de ceza gerekçelerini “bahane” olarak değerlendirerek, “Puanla cezalandırma sistemi ülke genelinde ve yerelde sürekli tehdit aracı olarak kullanılıp zaten stresli ve ağır olan sağlık mesleğini daha da yapılamaz hale getiriyor. Hastalarımıza düzgün bir psikolojiyle hizmet vermemiz ve tam bir mesleki bağımsızlık içersinde çalışmamız engelleniyor” dedi.

Ceza puanı yazmanın çok kolay olduğunu gördük

Aile hekimlerinin mesleki geleceklerinin idari amirlerin iki dudağı arasında bulunduğunu söyleyen ATO Aile Hekimliği Komisyonundan Dr. Zafer Çelik de, “İdeal koşullarda yapılmayan aile hekimliği sistemine yönelik öngördüğümüz kaygılar bu olayla bir kez daha ortaya çıktı. Sözleşmeli pozisyonda çalışan bir hekime ceza puanı yazmanın, hekimin geleceği ve meslek yaşantısıyla oynamanın ne kadar kolay olduğunu gördük. Bir hekim hakkında çok kolay bir şekilde ceza puanları doldurulup sözleşmesi feshedilebiliyor.” diye konuştu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler