Kanun Benim

Tarih : 21 Ocak 2014

 

Kanun Benim

Dr. Özden Şener

ATO Yönetim Kurulu Başkanı

2012 yılına ait 277 sayfalık Sayıştay raporunun TBMM’ye 30 sayfa halinde özetlenerek ve toplam 31 bulgunun 15’inin denetçi raporundan çıkarılarak yollandığı belirlendi. Raporun tümü incelendiğinde Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Kurumu, Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu ile Türkiye Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün de yapılan denetimlerden tam olarak geçemediği görülüyor.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu bir bardak çayı bile gayrimeşru içmediğini ifade ediyor. “İktidar yanlış yaptıysa hukuk orada” diyerek mahkemeleri işaret ediyor.

Gerçekten hukuk “orada” mı? “Orası” neresi, peki?

Biz Türkiye’yi, kanunların herkes için eşit olarak uygulanmadığı bir ülke olarak tanıyoruz. Ama hiçbir dönemde, “var olan kanun ve kuralların” bu kadar göstere göstere, bu kadar apaçık bir şekilde çiğnendiğine de tanıklık etmemiştik.

İfade vermeye çağırılan ama gitmeyen, gönderilmeyen, “yedirtilmeyen” bir grup insan var. Yedirtilmeyecekler listesindeki isimleri önceden tek tek bilemiyoruz.  Yaşadıkça anlıyoruz; “Hmm! Bak bu da yamyamların yemeye çalıştığı kritik bir şahsiyetmiş”.

Bir de yenilenler, yedirtilenler var: Hrant var, Mumcu var, Ethemler var! Roboski var!

Ne de olsa “hukuk var”!

Hatırlayacaksınız, 2 yılı aşkın bir süre önce Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Tıp Fakültesi’ne öğretim üyesi alım ilanı vermişti. Atama için istenen kriterler o denli acayipti ki kimlerin alınacağı açıkça anlaşılıyordu. Ankara Tabip Odası’nın başvurusuyla Mahkeme bu ilanı yasaya aykırı bularak iptal etmişti. YBÜ Rektörlüğü de başvuru süresinin üzerinden aylar geçtikten ve atamalar tamamlandıktan çok sonra yeni bir yönetim kurulu kararı almış, “koşulları iptal ettilerse biz de koşulsuz alıverdik” demişti.

İşte şimdi Mahkeme yine ATO’nun başvurusu üzerine “İdare iptal edilen idari işlemden doğan tüm sonuçları ortadan kaldırmakla yükümlüdür” dedi.

Bakalım, gerçekten hukuk “orada” mı? Bakalım, “orası” neresi?

Geçtiğimiz aylarda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne “dumansız sigaranın oral mukozaya etkisi” konusunda çalışması olan dermatoloji öğretim üyesi alım ilanı yayınlandı. ATO yine kimin alınacağını önceden noterden de tespit ettirerek bildi.

Ardından YÖK üniversitelere yolladığı bir genelgeyle “Kişiye özel kriterlerle kadro ilanı vermeyin” dedi.

Buna karşın Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilanları kişiye özel izlenimi vermeye devam ediyor. 11 Aralık ve 31 Aralık 2013 tarihli iki ilanı okuyanların zihninde hemen isimler beliriyor.

Bizim gördüğümüzü elbette YÖK de görüyor.

Her şey o kadar açık ki! Bu kanun, kural tanımazlığı sağduyu sahibi halk da görüyor!

Edirne’de Sağlık Bakanı balkondaki yurttaşa sesleniyor: “Çayın varsa geleyim!”

Yanıt: “Yok çay! Sen de gelme, istemez!..”

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler