TUS sonuçları gizlenemez!

Tarih : 10 Ekim 2013


ÖSYM’nin yaptığı sınavların soru ve yanıtlarının Bilgi Edinme Kapsamı dışına çıkarılmasının olumsuz sonuçları kendini göstermeye başladı. TUS sonuçlarına itiraz eden adaylar kitapçıklarına erişim yolları arıyor.

ÖSYM’nin yaptığı sınavların soru ve yanıtlarının paylaşılması Türk Tabipleri Birliği’nin itirazlarına rağmen 2 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa ile Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarıldı. Kanun’un çıkarılmasından bir süre sonra açıklanan TUS sonuçlarına itirazı olan pek çok hekim, sınav kağıtlarının yeniden okunarak değerlendirilmesini istedi.  ÖSYM, sınav soru ve yanıtlarını gizleme hakkını elde ettiğini düşünerek hekimlerin bu isteklerine yanıt vermemeyi seçti.

Hekimler, gerekli değerlendirmeyi tam olarak yapmalarına ve hak aramalarına engel olan bu düzenlemeye isyan etti. TTB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada “Şimdi, bu yasanın uygulamada yarattığı sorunu yaşıyoruz. Adaylar sınav sonucunu değerlendirebilmek için soru ve yanıtlara erişmeye çalışıyor. ÖSYM ise sınav kitapçığını, her sayfasında sadece bir soru bırakıp kalanını silerek yayınlıyor. Bir yandan da, yaygın olarak, adayların sınav sonucunun hatalı hesaplandığı iddiaları mevcut.” denildi.

TTB, ÖSYM’ye yazdığı bir yazı ile adayların sınav sonuçlarının ivedilikle yeniden hesaplanması ve TUS sorularıyla yanıtlarının açıklanmasını talep etti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler