Gece nöbetinden muafiyetin süresi uzatıldı

Tarih : 10 Ekim 2013


Son çıkan torba yasa ile “doğumdan sonra gece nöbeti verilmemesi” için belirlenen sürenin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması tartışmalara neden oldu. Düzenlemeyle birlikte devlet memurlarının yanı sıra asistan hekimler de hamilelikte ve doğumdan sonra 2 yıl boyunca gece nöbeti tutmayacak.

Devlet Memurları Kanunu 101. Maddesinde yer alan “hamileliğin 24. haftasından itibaren ve doğumdan sonra bir yıl süreyle gece nöbeti verilemez” ibaresi, son torba yasa ile 2 yıla çıkarıldı. Asistan hekimlerin de aralarında bulunduğu birçok meslek grubundan kadın bu kanunun ardından gece nöbetinden çekilmeye başladı.

Kimi yerlerde asistan hekimlere devlet memuru olmadıkları, uzmanlık eğitimi aldıkları ve nöbetin de bu eğitimin bir parçası olduğu sözel olarak ifade edilip nöbet tutmaları istense de Çapa, Cerrahpaşa, Osmangazi, Ankara üniversiteleri tıp fakülteleri ve pek çok eğitim araştırma hastanesinde anne adayı asistan hekimler gece nöbeti tutmamaya başladı. İtirazlar yüksek sesle dile getirilmese de uygulama hem anne adaylarını hem de çalışma arkadaşlarını zora soktu.

“Kadınlara ilişkin bir yasak kadınları özgürleştirir mi ona bakılması gerekir. Kadınların gece çalışma yasağının artırılması, gece çalışmak isteyen kadınlar için bir engel olacaktır.”

Gece çalışmak kadını annelikten uzaklaştırdığı için yasaklanıyor

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Ankara Tabip Odası Kadın Hekim Komisyonu Üyesi Dr. Müge Yetener, kadınlara ilişkin bir yasak kadınları özgürleştirir mi ona bakılması gerektiğini söyledi. Dr. Yetener, kadınların gece çalışma yasağının artırılmasının gece çalışmak isteyen kadınlar için bir engel olacağına ve gece çalışmak isteyen birine ucube olarak bakılması ihtimaline dikkat çekti. Gece çalışmak isteyen kadınların etiketlenmesi ihtimalinin hiç uzak olmadığını hatırlatan Dr. Yetener, bu uygulamanın, kadınların annelikten uzaklaştıracak şekilde ev dışında ve “tekinsiz” bir zamanda çalışmalarının önüne geçmek için yapılmış bir şey olduğunu düşündüğünü söyledi. Yetener, kadınlar için geceleri de yaşanabilir, çalışabilir zaman dilimleri olmalı ve bunun için ışıklandırmadan şehir içi ulaşıma kadar gerekli düzenlemeler yapılmalı diye konuştu.

Devredilmez babalık izni olmalı

Yapılan tüm düzenlemelerin, çocuğun kadının sorumluluğu ve görevi olduğu fikrini pekiştirmeye yaradığını söyleyen Dr. Yetener, çocuk üzerinde anne kadar babanın da sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, babalar için “devredilmez babalık izni” olması gerektiğini savundu. Yetener sözlerini, “Nöbetlerde bir iyileştirme yapılacaksa bu genel olarak yapılmalıdır. Kadınlara pozitif ayrımcılık gibi görünen bir şey genelde kadınların özgürleşmesine ve mesleki hayatlarında başarılı olmalarına engel oluyor” diye sürdürdü.

Nöbet sayıları artacak

Gerek tıp fakültelerinde gerekse eğitim ve araştırma hastanelerinde asistan sayısının azlığı ve iş yükü fazlalığı nedeniyle asistanların 35-36 saatlere varan çalışma süreleri yeni uygulamayla birlikte daha da artacak. Konuyla ilgili olarak bir asistan hekim, “Klinikte nöbet tutan 5 asistanız. Yasal düzenlemenin fazlasıyla üstünde çalışıyoruz. Bir arkadaşımız hamileliğinden ötürü nöbetten çıktı. Bu durumda 5 günde 1 yerine, 2 ya da 3 günde bir nöbette olacağız. 6 nöbet yerine 8 nöbet tutuyor olacağım. Mevcut asistan sayılarını artırmadan böyle bir uygulamaya geçmeleri çok acayip. Klinikte tüm kadın asistanlar hamile kalırsak 2 erkek asistan arkadaşımız gün aşırı nöbet mi tutacak?” diye konuştu.

“Kadınlar için geceleri de yaşanabilir, çalışabilir zaman dilimleri olmalı ve bunun için ışıklandırmadan şehir içi ulaşıma kadar gerekli düzenlemeler yapılmalı.”

Kaos içinde kaos

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte asistan hekimler kadar anne adayları da mağdur olmaya, kliniklerde çalışma barışını bozan şartlar oluşmaya başladı. Anne adayı bir asistanın nöbetten çıkması nedeniyle olumsuz etkilendiklerini belirten bir hekim sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz olumsuz etkilendik, mutsuz olduk. Bunu başardılar. Bakınca çok olumlu gözüküyor. Çocuğum olsa belki farklı düşünürüm ancak şu an doğum yapmayan bir kadın olarak zor duruma düşüyorum. Öyle bir düzenleme gelmeli ki herkes doğum yapsa bile hastanedeki düzen değişmemeli. Bu kadar kaosun içinde bir kaos daha yaratmaktan başka bir işe yaramadı. Olayın duygusal yönünden ötürü itiraz ettiğinde tepkiyle karşılaşabiliyorsun. İleride bana faydası olsa bile böyle bir uygulamanın hiç sağlıklı olmadığını düşünüyorum.”

Anne adayı eski sisteme dönmek istiyor

Asistanların çalışma koşulları gereği ücret alabildikleri maksimum nöbet sayısı ayda 120. Her asistanın eşit sayıda nöbet tutması beklenen kliniklerde bir kişinin nöbetten çıkması diğer asistanları etkiliyor ancak anne adaylarının 120 saatlik nöbeti sadece gündüz nöbetleriyle doldurması da mümkün görünmüyor. Gece nöbet tutmaya çalışan anne adayı bir hekim, “Asistan hekimlerin çalışma koşullarına uygun bir sistem değil. Gece nöbet saatlerini gündüz doldurmaya çalışmak çok daha zor. Haftanın 7 günü akşam 9’a kadar çalışsam bile nöbet saatlerini karşılamıyor” dedi.

“Yapılan tüm düzenlemeler, çocuğun kadının sorumluluğu ve görevi olduğu fikrini pekiştirmeye yarıyor. Çocuk üzerinde anne kadar babanın da sorumluluğu var.”

İki doğumla asistanlık bitirilebilir

Yasada geçen 2 yıllık sürenin çok uzun olduğunu belirten bir hekim, bir asistanın 2 kere doğum yaptığı takdirde hiç gece nöbeti tutmadan uzmanlığını almış olacağını söyleyerek, nöbetin özellikle kimi branşlarda eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve uygulama nedeniyle eğitimde de açıklar ortaya çıkacağını savundu.

Bu düzenleme erkek için pozitif ayrımcılık

Uygulamanın kadınlar açısından pozitif değil negatif ayrımcılık yarattığını belirten bir başka asistan hekimin ise uygulamaya ilişkin düşünceleri şöyle: “İşveren açısından baktığında erkeğe pozitif ayrımcılık bu düzenleme. Hem ben niye geceleri evde vakit geçireyim? Dışarıdan çok olumlu gibi gözükse de kadınları evde daha çok tutmaya yönelik bir uygulama.”

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorumlar (2)
 • 07 Kasım 2013 tarihinde Anonim tarafından

  Nöbet aynı zamanda eğitimin bir parçasıdır, asistan karnelerinde her branşta yapılması gereken girişimler ve sayıları verilmektedir. Nöbet tutulan branşlarda nöbet sayısı olarak değil ama, asistanlık süresinin en az 3/4 ünde nöbet tutmalıdır gibi bir zorunluluk olmalıdır.

 • 25 Nisan 2014 tarihinde iki yılı geçipte nöbet tutmayanlar tarafından

  yasada doğumdan iki yıl sonra nöbete başlar diyor hala ikiyıl üç ay sonrasına kadar bekleyen hastaneler var bu millet yasayı nasıl okuyorda nasıl anlıyorsa

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arşivler