Yabancı uyruklu asistanlara müjde

Tarih : 16 Eylül 2013


Ankara İdare Mahkemesi tıpta uzmanlık eğitimi gören yabancı uyruklu asistan hekimin nöbet ücreti almasına hükmetti.

Sibel Durak

Yabancı uyruklu kontenjanından tıpta uzmanlık eğitimi gören asistan hekim, kendisine döner sermayeden aylık ödeme yapılması ve tuttuğu nöbet hizmeti ücretlerinin ödenmesi için hastane yönetimine yaptığı başvurunun reddi üzerine konuyu yargıya taşıdı. Ankara İdare Mahkemesinde görülen davada, nöbetin tek başına eğitim olmadığı, bir hizmet olduğu ve karşılığında ücret ödenmesi gerektiğine hükmedildi. Mahkeme, asistan hekimin çalıştığı hastaneye müracaat tarihinden itibaren hak ettiği nöbet ücretini almasına karar verdi.

Nöbet ücretleri ödenecek

Davaya konu olan olayda, asistan hekim 25 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tarafına döner sermayeden aylık ödeme yapılması ve tuttuğu nöbet hizmeti ücretlerinin ödenmesi için avukatları aracılığıyla 29 Ağustos 2012 tarihli dilekçe ile hastane yönetimine başvurmuştu. Başvurusu reddedilen asistan hekimin 4 Kasım 2012’de hastane yönetimine karşı açtığı dava, “15 Ağustos 2012 tarihinden sonraki döneme ilişkin gördüğü nöbet hizmeti karşılığı ücretlerinin tarafına ödenmesi isteminin kabulü ile” sonuçlandı. Asistan hekimin başvuru öncesine ilişkin talepleri ise reddedildi.

Nöbet eğitimin parçası değil

Mahkemenin gerekçeli kararında, “Nöbet hizmetinin uzmanlık eğitiminin bir parçası olmadığı, öte yandan davacıya nöbet hizmeti karşılığı ücretlerinin de ödenmediği anlaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamakta olup, bundan kaynaklanan parasal hak isteminin Anayasanın 125. maddesinin son fıkrası gereğince davalı idarece davacıya ödenmesi gerekmektedir.” denildi.

Haksızlığı dile getirdik

Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren Avukat Gökner Kayaş Zor, “Dünyanın hiçbir yerinde ücretsiz çalışma yoktur. Nöbet diğer doktorlar için neyse yabancı uyruklu asistanlar için de aynıdır. Onlar ne yapıyorsa yabancı uyruklu asistanlar da aynısını yapıyorlar. Birinin hakkı varken diğerinin yoksa bu haksızlıktır.” diye konuştu.  Kayaş Zor, yabancı uyruklu asistanların sosyal güvencelerinin olmaması ve ücret alamamalarıyla ilgili çalışmalar başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Bu bir başlangıç

Emsali olmayan bir konu olmasına rağmen davanın 8 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanmasının sevindirici olduğunu belirten Kayaş Zor, “Bizim müvekkilimizinki bir cesarettir. Hastaneye müracaat tarihinden itibaren hak ettiği nöbet ücretlerini alacak. Maddi olarak cüzi bir ücret, verdiği emeğin karşılığı değil ama bu bir başlangıç” değerlendirmesinde bulundu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler