Rusya’dan Arjantin’e… Kaptanın seyir defteri

Tarih : 16 Eylül 2013

 

Rusya’dan Arjantin’e… Kaptanın seyir defteri

Dr. Ebru Basa

ATO Yönetim Kurulu Üyesi

2020 Olimpiyatları Buenos Aires’te yapılan oylamaya göre Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak. Seçmeler için maiyetindeki 600 kişilik  (altıyüz evet) heyetle Arjantin’e uçan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dönüşte İstanbul havalimanında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Açıklamaları sırasında Rusya’da gerçekleşen G-20 zirvesinden Arjantin’deki temaslarına kadar ayrıntılı bilgilere yer veren Erdoğan, kendisi ve bakanlarının görüşmeler esnasında Şam rejiminin halkına yaptığı katliamlara daha fazla seyirci kalınamayacağını ağırlıklı olarak ifade ettiklerini de belirtti.

Kimyasal silah iddiaları

400 çocuğun bir kimyasal saldırıda katledilmesinin kenara konulacak bir durum olmadığını belirten Başbakan, annelik ve babalık şefkati nedir bilmeyenlerin bu tabloya kör ve sağır kalacağını iddia etti.

Oysa Esad rejiminin sivil halka yönelik kimyasal silah kullandığına ilişkin iddialar henüz kanıtlanmış değil ve BM heyeti tarafından da halen raporte edilmedi. Beri yandan Özgür Suriye Ordusu adlı rejim karşıtı paramiliter güçlerin Suriye’deki Alevi köylerine ve Rojava’ya konvansiyonel-kimyasal silahlarla vahşice saldırarak katliamlar gerçekleştirdiği ise kanıtlanmış savaş suçu niteliğinde. Halkı üzerinde tonlarca kimyasal kullanmış ve kullanmakta da ısrarcı olan bir iktidarın en yetkili kişisinin ağzından kimyasal silah kullanımına ilişkin söylenenler bir de bu nedenle inandırıcı olamıyor.

AKP’nin emperyal hedeflerle uyumlu Yeni-Osmanlıcı dış politikası muz cumhuriyeti olmadığını çoktan kanıtlamış bulunan Suriye’de bir hayli sürçtü aslında.

Öncelikle  “komşularla sıfır sorun” mottosu -Türkiye’yi Ortadoğu’nun bölge gücü yapmak iddiası taşıyan hükümetin emperyal hayalleriyle zaten örtüş(e)mediği için- hızlıca terk edildi. Ve bugün de Sünni ekseninin güçlü ve kilit ülkesi olmak iddiasıyla boyundan büyük maceralara atılmakta beis görmeyen AKP hükümeti, bu doğrultuda her türlü koalisyona gireceğini Başbakan’ın ağzından beyan etmiş bulunuyor artık. Türkiye kapitalizminin körfez sermayesine bağımlı kırılgan yapısına rağmen… Kof yayılmacı heveslerin ve maceracılığın ne tür dramatik sonuçlar verebileceği, paramiliter güçlerin ikmal-eğitim-sevk ve idaresi sırasında ne tür yol kazalarının yaşanabileceği ise Reyhanlı katliamında ortaya çıkmış bulunuyor.

Emperyalist güçlerin rejimi devirmek yerine yine Esad’la fakat zayıflatılmış bir Suriye’yle devam etmeye yönelik  bir strateji değişikliğine yöneldiği -Amerikan kongresinden BM raporunun sonuçlarını  beklemeden harekete geçmeme kararının çıktığı- yalnızca Fransa’nın ve o da ABD Suriye’ye müdahale ettikten sonra bir koalisyona yanaşacağını açıkladığı bu konjonktürde, AKP iktidarı etten evvel çömleğe düşmüş durumda.

REKORU HAVADA KIRDIK BİZ

“Oradan 16 saatlik uçuşla ki bu bir rekordur, yolculuk sonunda Buenos Aires’e geçtik”

Bu hassas ayrıntıya değindikten sonra Buenos Aires’te tüm ekibiyle birlikte en iyi şekilde çalıştıklarını belirten Erdoğan 2020 olimpiyatlarının İstanbul’da yapılmasından Türkiye’nin çok geniş şeyler kazanacağını belirterek, “Kaybetmemize sevinenlere cevabı halkımız verecek” dedi. Üst üste yaşanan doping ve şike skandalları, yetersiz altyapı, her an gümleyecek gibi duran bir ekonomi ve yanı başında savaş çıkma olasılığı gibi handikapları çok da önemsemediği anlaşılan Başbakan’ın ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da olimpiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kararın ideolojik ve siyasi olduğunu; 75 milyonluk Türk milletinin tarihi geçmişinden, inanç değerlerinden ve medeniyet tarihinden kaynaklandığına inandığını belirten Müezzinoğlu, bu bilinçli ve stratejik kararı doğru bulmadığını ifade ederek, “Buradaki temel şey, Türk milletinin Müslüman olmasıdır” dedi. Sonucu yanlış anlayan Ankara Büyükşehir Belediye başkanı İ.Melih Gökçek de önce bir kutlama mesajı yayınladı ve nihayet doğru kavrayabildiğinde ise, sonuçtan, yurtdışındaki Gezici hainlerin ( Arjantinli bir grup protestocu aslında) sorumlu olduğunu savundu. Devlet Bakanı Egemen Bağış da geçtiğimiz günlerde olimpiyatların Türkiye’ye verilmemesi durumunda sorumlunun Gezi direnişçileri olacağını söylemişti.

“Oyunu gör Japonya!”

Sonuçların ardından Bağış’a sürpriz destek Japonya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Tsunekazu Takeda’dan geldi.*

Gelinen noktada Gezi Parkı eylemlerinin sırf Japonya’yı meşgul etmek için düzenlenmiş olduğu konusunda herhangi bir kuşkularının kalmadığını belirten deneyimli Başkan şöyle devam etti: “Şimdi düşününce her şey daha net aslında. Orada bir avuç göstericinin üzerine yüzlerce polis gaz yağdıracak, herkesin gözü önünde çadırlar yakılacak, 5 kişi ölecek, 8000 kişi yaralanacak, hükümet bu yüzden tüm dünya ile papaz olacak falan… İlk bakışta ‘bu adamlar ne yapmaya çalışıyor, isteseler 2 günde kimsenin burnu kanamadan bitirirlerdi bu olayı’ diyorduk ama meğer hesap başkaymış. Zaten iki tane ağaç için o kadar tantana olmayacağı belliydi. Vardı altında bir çapanoğlu. Bu resmen Japonyamıza masraf çıkarmak, Olimpiyatları bize kitlemek için tertiplenmiş bir oyundur. Büyük resmi şimdi şimdi görebiliyoruz. İnanın diyecek bir şeyim yok, bir ülkenin üzerine Gezi eylemcisiyle böyle gelinmez… Ne yaptı Japonya size? Neyin hıncı bu?”

Olimpiyatlara tokyoyla girdiler

Ben sevindim. Başbakanımızın dediğine göre halkımız günü geldiğinde bunun da cevabını verecekmiş. O sandık ne büyükmüş yahu. Ama ben aslında Olimpiyatlara ev sahipliği yapma hakkını kaybettiğimize üzülemedim ki…

Olimpiyat köyü yapma bahanesiyle ağaç keseceklerdi, ulaşımı daha da içinden çıkılmaz hale getirecek ve akabinde hayalet şehre dönüşecek yeni yerleşimler kuracaklardı, bunun için kentsel dönüşüm yapacaklardı….

Yeni rantın kaynağı emekçi halkın yersiz yurtsuzlaşması ve daha da yoksullaşması olacakken ne diye üzüleyim.

Ali Ağaoğlu üzülsün!

*Zaytungdan alıntıdır. Haberin orijinali için:

http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=223538

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler