“Gelirimiz az, performansınızı ödeyemiyoruz”

Tarih : 11 Temmuz 2013


Branş hastanelerinin gelir azlığının faturası asistanlara kesiliyor. Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon EAH’de “gelir az” gerekçesiyle asistanlara ödenmeyen performanslar yeniden verilmeye başlandı.

Sibel Durak

Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Aralık ayında 70 TL performans ödemesi alan asistanlara Ocak ve Şubat aylarında ise hiç ödeme yapılmadı. Kendileri dışında tüm hastanelerde performansların yatırıldığını belirten bir asistan hekim, Başhekimlik tarafından “Gelirin giderden az olduğu için ödeme yapılmadığı” bilgisi verildiğini söyledi.

Performans ödemesi sağlayacak birimler yok

Hasta sayısının çokluğuna karşın gelirlerde yaşanan azlığı, hastanede acil, yoğun bakım, ameliyathane gibi performans ödemesi sağlayacak birimlerin olmamasına bağlayan bir başka asistan hekim, “Türkiye’de fizik tedavi anlamında en iyi üç hastane içindeyiz. Dört bir yandan hasta gelmesine rağmen hastanemizin geliri yok.  Burada asistanından başhekimine kadar herkes diğer hastanelere oranla daha az maaşla çalışıyor.” diye konuştu.

Bakanlık’tan ses yok

İki ay boyunca performans ücretleri yatırılmayan asistanlar, bilgi edinme hakkı kapsamında Sağlık Bakanlığı’na dilekçe yazdıklarını ancak Bakanlığın dilekçelerini Kamu Hastaneleri Birliğine yönlendirdiğini ve henüz bir cevap gelmediğini söylediler. Bunun üzerine Ankara Tabip Odası yönetimi hastane yönetimini ziyaret ederek konuya ilişkin bilgi aldı ve yapılabilecekler görüşüldü. Girişimlerin ardından asistan hekimlere Mayıs’ta 250 TL, Haziran’da 380 TL olmak üzere tekrar performans ödemesi yapılmaya başlandı.

“Süpermen olsanız bu sistemle geliriniz artamaz”

Konuyla ilgili hastane yönetimi ile görüşmelerde bulunanlardan ATO Başkanı Dr. Özden Şener, diğer hekimler gibi asistanların da her ay aynı işi yaptıklarını, hatta iş yüklerinin giderek arttığını ancak performans sisteminin giderek onlara daha düşük bir gelir vaat ettiğini anlattı. “Bu sistemle, süpermen olsanız, yüksek performansla on kişilik iş de yapsanız, bir asistan hekim olarak geliriniz artamaz.” diye konuşan Şener, bir an önce verilen  hizmete uygun ve güvenceli bir ücret politikasına dönülmesi gerektiğini söyledi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler