Asistan hekimlere keyfi triaj nöbeti tutturulamayacak

Tarih : 11 Temmuz 2013

Ankara  Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki asistan hekimlere keyfi acil nöbeti uygulaması iptal edildi. Mahkeme, emsal niteliğinde bir karara imza atarak, asistan hekimlerin kısmen personel açığını kapatacak şekilde görevlendirilmesinin hukuka ve mevzuata uygun olmadığına hükmetti.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistan hekimlere keyfi acil nöbeti uygulamasına karşı Ankara Tabip Odası tarafından açılan davada esasa ilişkin karar verildi. Ankara 9. İdare Mahkemesi, hukuka ve mevzuata aykırı bulduğu uygulamayı iptal etti.

Söz konusu uygulama çerçevesinde Ankara EAH Başhekimliği tarafından 30.07.2012 tarihinden itibaren dermatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, patoloji, aile hekimliği, biyokimya, mikrobiyoloji gibi dallarda uzmanlık eğitimi gören asistan hekimlere, “acil serviste triaj nöbeti tutulması” yolunda keyfi görevlendirmeler yapılmaya başlanmıştı. Asistan hekimlerin, ATO’ya başvurusu üzerine Yönetim Kurulu tarafından, öncelikle il sağlık müdürlüğü ve hastane başhekimliği nezdinde girişimlerde bulunulmuş ancak keyfi uygulamaya son verilmemesi üzerine ATO Hukuk Bürosu tarafından konu yargıya taşınmıştı.

Ankara 9. İdare Mahkemesi daha önce de uygulama hakkında yürütmenin durdurulması kararı vermiş; ancak idarenin itirazı üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından bu karar kaldırılmıştı.

Karar benzeri davalar için emsal niteliğinde

Esastan görülmeye devam edilen davada İdare Mahkemesi nihai kararını 14 Haziran 2013 tarihinde vererek uygulamayı esastan iptal etti. Kararında, acil sağlık hizmetinin bu konuda donanımlı olan acil servis uzmanı ve özel bir eğitim almış sertifikalı pratisyen hekimler tarafından yapılacağını ifade eden Mahkeme, eğer bu dallarda kadro açığı varsa, açığın giderilerek halkın sosyal memnuniyetinin artırılmasının idare için kamusal bir zorunluluk ve sosyal devlet olmanın gereği olduğunu dile getirdi.

“Asistan hekimlerin kısmen personel açığını kapatacak şekilde görevlendirilmesinin hukuka ve mevzuata uygun olmadığı” ifade edilen emsal niteliğindeki bu kararla, eğitim ve araştırma hastanelerinde yaygın olan bu tür uygulamaların iptaline ilişkin benzeri davaların da önü açılmış oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler