Sağlık = Şiddet midir acaba?

Tarih : 17 Mayıs 2013

Sağlık = Şiddet midir acaba?

ATO Asistan Hekim Komisyonu

Şiddet; toplumun geri bırakılmışlığının, yozlaştırılmışlığının ve çağ dışılığının göstergesidir. “Hangi Batılı memlekette ya da gerçekten demokratik hangi ülkede sağlık çalışanına el kalkar?” sorusunun yanıtı yoktur.

Şiddet, toplumda her şeyin yolunda gittiğinin mi göstergesidir?

Evde kadına şiddet, trafikte şiddet, demokratik hakkını kullanmak isteyen çalışana devlet şiddeti derken… Türkiye’nin gerçeği haline gelen bu mevzu zamanımızın büyük kısmını şekillendirmektedir.

Dr. Ersin Arslan’ın katledilişinin üzerinden bir yıl geçti.

Sağlık Bakanlığı sağlıkta şiddetin önlenmesi için çalışmalara başlamış.

Tabii bu arada gördüğümüz, görmediğimiz, yaşadığımız yüzlerce irili ufaklı şiddet olayına doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kaldık.

Hizmet verebilmenin en önemli ön koşulu, güvenliğin sağlanmasıdır. Güvenliğin olmadığı yerde üretim de olmaz. Burada bizler sağlık çalışanları olarak, haklı talebimizin arkasında kenetlenirsek bu vahim ortama “dur” diyebiliriz.

Biz asistan hekimler, “Sağlıkta Şiddete 0 Tolerans” diyoruz.

Her koşulda hizmet veririz. Ancak can güvenliğimizin tehdit altında olması bu koşullara dahil değildir.

Sağlık çalışanını itibarsızlaştıran süreci geri çevirmenin tek yolu, sağlık çalışanlarının beraber hareket etmesidir.

Ankara Tabip Odası, şiddeti önleme ve şiddet karşısında sağlık çalışanını yalnız bırakmama noktasında örnek meslek örgütüdür.

Sağlıkta sözlü ya da fiziki şiddete uğrayan meslektaşlarımızın, olayın olduğu andan itibaren ATO ile irtibata geçmesini, başta hukuki ve meslektaş dayanışması olmak üzere meslek örgütünden destek almasını tavsiye etmekteyiz.   (ATO Şiddet Bildirim Hattı: 05305667575)

İbni Sina’daki şiddet olayı

18 Nisan 2013 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde yaşanan şiddet olayı sonrası asistan hekimlerin birlik ve beraberliği, yaşanan olumsuz süreci bir şansa çevirmiştir.

Ankara Üniversitesi asistan hekimlerine duyarlılıkları, Ankara Tabip Odası’na sahiplenici ve destekleyici tavrı, Ankara Üniversitesi yöneticilerine de güvenlik konusunda asistan hekimlerin tüm önerilerine olumlu yaklaşarak sergiledikleri demokratik tavır nedeni ile şükranlarımızı sunarız.

Asistan hekimler, her alanda duyarlılıkları ölçüsünde sorunlarını çözeceklerdir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler