Milletvekillerine Açık Mektup

Tarih : 10 Nisan 2013

 

Milletvekillerine Açık Mektup

Dr. Özden Şener

ATO Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yumruk,

sopa,

demir çubuk,

bıçak,

satır,

tabanca,

linç girişimi,

arabayı acil servise sürme.

 

Hastanelerden söz ediyorum, sağlık kuruluşlarından.

Mayıs-Aralık 2012 arasındaki saldırı sayısı:  4425.

Bu, “Sağlık çalışanına fiske vurdurmam” diyen Sağlık Bakanı’nın verdiği sayı.

Derman dilediği doktoru döven, öldüren insanlar;

ve… “Bakan”lar.

Sağlığı “dönüştürmek” isteyen sermayenin amacı, niyeti, yöntemi sır değil: Sağlık pazarını büyütmek, karlı yatırım alanı haline getirmek. Ellerinde nereye yatıracaklarını bilemedikleri kadar çok parası olanların bu arayışları, arzuları, karakterlerine, hayata bakışlarına uygun. Bu uğurda insanların ödeyeceği bedelin onlar için zerrece kıymeti yok; biliyoruz.

Ama bu ülkede bir de Meclis var, değil mi?

TBMM için “hekimin canı”nın kıymeti  ne?

– Hekimlere günde 80, 100, 150, 200, 230 hasta baktırılıyor. Zorla! Evet, zorla! Bizi gelir kaybı tehdidiyle, sürgün tehdidiyle çalıştırıyorlar!

– Bizi aşağılayan, kötüleyen, halkın gözünde iki paralık eden sözleri sarf etmekten çekinmiyorlar.

– Bizi ölüm korkusuyla, dayak yeme korkusuyla çalıştırıyorlar.

Canımızın kıymeti var mı sizin için?

Ananızı, yavrunuzu 138. sıradan muayene ettirir misiniz siz? Beş dakikalık muayeneye, ayda bir tomografi çektirmeye, alıp filmlerinizi koltuğunuzun altına hastane hastane dolaşmaya, doğru tedaviyi alıp almadığınız tedirginliğiyle yatağa girmeye, eczaneye her gittiğinizde avuç dolusu para ödemeye razı mısınız? Türkiye’nin sağlık sistemi artık bu. Sizin bundan haberiniz oldu mu?

Vekillik hayatınızın sadece bir gününde Meclis Sağlık Merkezi’nden çıkıp Türkiye’nin düzelen, dönüşen, güzelleşen sağlık sisteminden siz de istifade ediniz. Bu nimetten bir kez de siz yararlanınız.

Hastalıktan, beklemekten, kalabalıktan, açlıktan bunalmış hastaların ve çaresiz yakınlarının arasına karışıp siz de 34 saattir gözünü kırpmadan hasta bakmış, aç, susuz, tuvalete gitmemiş, pantolonunu sıkarak hasta bakan doktorların nasıl tekme tokat dövüldüğünü, hamile doktorun karnının yerde nasıl tekmelendiğini, hemşirenin elmacık kemiğinin nasıl kırıldığını, bıçakla nasıl kovalandıklarını,

dövdükleri hastabakıcıdan “kusura bakma gardaş, biz seni doktor sandıydık” diye özür dileyenleri,

korkudan önlük giyemeyen doktorları, çalışanların nasıl komaya sokulup öldürüldüklerini izleyiniz.

Önünüzde bir görev var. Vermeniz gereken bir karar var.

TCK’ya eklenecek iki maddeyle sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti bir gecede bitirebilmek sizin elinizde. Vicdanınızla baş başasınız.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorumlar (9)
 • 12 Nisan 2013 tarihinde Banu Anlar tarafından

  Katılıyorum ve duyurulmasını diliyorum. Teşekkür ederim.

 • 12 Nisan 2013 tarihinde Serdar M. Gültan tarafından

  Bütünüyle katılıyor, destekliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 • 12 Nisan 2013 tarihinde h. cevad özdil tarafından

  tartışmasız olarak bütünüyle haklısınız elbette. fakat herkes için değil. yanımda yöremde iyi insanlar var ve bu saldırılar karşısında “çoğuna müstahak” diyorlar. akıl dışı gibi geliyor ama böyle. bu, sağlığın ve sağlık çalışanların derdini topluma anlatamıyoruz demektir. bunun üzerine kimi olumsuz deneyimler de eklenince böyle bir sonuç çıkabiliyor. o halde topluma ulaşmamız gerekiyor. nasılını bilmiyorum ama sağlığı metaya dönüştürmenin ana amaç olduğunu somut, doğal, halka yakın bir biçimde (aynen Erdoğan gibi) anlatmak şart. başarılar diliyorum.

 • 12 Nisan 2013 tarihinde Arif Ata tarafından

  Toplumdaki şiddet kayıyor, güçsüz ve savunmasız görülen sağlık çalışanına yöneliyor. TTB’nin önerisinde ceza alt sınırı 2 yıl. Oysa 2 yıla kadar olan cezalar ertelebiliyor. Bu öneri bilinmeden, düşünülmeden mi yapıldı? Neden minimum 2,5 ya da 3 yıl değil?

 • 12 Nisan 2013 tarihinde admin tarafından

  EDİTÖRÜN NOTU: TTB Hukuk Bürosu, ertelemenin önüne geçilmesi amacıyla önerinin sözünü ettiğiniz alt sınır gözetilerek hazırlandığını bildirmiştir. İlginize teşekkür ederiz.

 • 12 Nisan 2013 tarihinde Mehpare Özkan tarafından

  Katılıyorum ve başarılar diliyorum. Teşekkür ederim.

 • 12 Nisan 2013 tarihinde emine funda çavuşoğlu tarafından

  beş yaşımdan beri doktor olmak istiyordum.20 yıldır doktorum.son bikaç yıla kadar asla pişman olmamıştım ve tekrar üniversite sınavına girsem yine tıbbı tercih ederdim ama artık çok pişmanım ve oğlumun asla tıbbı tercih etmesini istemiyorum.eminim ki çoğumuz böyle hissediyoruz.teşekkür ederim

 • 13 Nisan 2013 tarihinde rıza oğuz uçman tarafından

  TEBRİKLER,EN KISA ZAMANDA OLUMLU SONUÇLARINI HEP BERABER GÖREBİLMEK DİLEKLERİMLE

 • 15 Nisan 2013 tarihinde Ender Gedik tarafından

  Özden Hocam,
  Ancak bu kadar öz(özden)ifade olabilir. Mektubunuza tamamen katılıyorum. Bu kadar örgütsüz hekimler ve duyarsız politikacılarla bazı şeylerin değişmesi için maalesef bir çok Dr. Ersin Arslan lazım herhalde. Bir tane kayıp yeterli değil sanırım. Bir kaç Memet! için yapılan yorumları hatırlarsanız sorunun nasıl çözüleceğini bulursunuz.
  Saygılarımla

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arşivler