Gündelik Hayat ve 14 Mart

Tarih : 10 Nisan 2013

Gündelik Hayat ve 14 Mart

Dr. Selçuk Atalay

ATO Genel Sekreteri

Sadece sağlık alanında değil, hayatın hukukla karşılaştığı her yerde,  her noktada yasal değişiklikler yapılıyor. Her gün yeni adımlarla kurgulanan hukuki alan, gündelik hayatlarımızı da forme ediyor. Yasalar tekrar yapılır başka meclis çoğunlukları ile ama bu dönemin gündelik hayatlarımızda yarattığı değişiklikler kolay silinmeyecek görünüyor. Aslında 80’den beri içine kapanan, giderek suskunlaşan bu toplum, son yediği tarikat/dergah darbesiyle iyice muhafazakar hayat kalıplarının içine sıkıştı.  İktidar bugün insanların rahmine, yatak odasına, yediğine, içtiğine, okuduğuna, konuştuğuna, yani hayatının milimetrekaresine müdahale eder halde.

Evlerimize kapandığımız, ortak yaşamsal alanların AVM’lere sıkıştığı bu dönemde, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerini bu açıdan değerlendirmek gerek. ATO’nun bu yıl 14 Mart etkinlikleri çerçevesinde tiyatrosundan sergisine, konserinden paneline pek çok hekim bir araya geldi. Bu bir araya gelişler hepimize iyi geliyor, birlikte gündelik hayatlarımıza çöken karanlığı biraz da olsa dağıtıyoruz. Hekimlerin kentin sınırlı salonlarında, sınırlı meydanlarında birlikte yapacağı işler gündelik hayata sinen muhafazakarlığı aşmaya katkı sağlayacaktır. Sadece bize iyi geldiği için değil, bu topluma olan sorumluluğumuzdan dolayı sokakları, salonları şenlendirmeliyiz. Hele ki Ankara’da,  baskının ve zorun en çok örgütlendiği kentlerden birinde hekimlik yapan bizler, hayatı hiç olmadığı kadar savunmak durumundayız.

Barışın Kör Dili

Ne sağlığı, ne eğitimi, ne demokrasiyi,  ne de emekçilerin halini konuşabiliyoruz. Muhalif olanın takibe alındığı, içeriye atıldığı; yoksul çocukların atölyelerde, fabrikalarda can verdiği, tecavüze uğradığı, kadınların dövüldüğü, öldürüldüğü; aklın ve vicdanın Allah’a havale edildiği bu süreçte hepimizin susması gerekiyor, çünkü birileri barışı konuşuyor.

Tüm televizyonlarda, basında barış konuşuluyor. Garipsiyor insan bazen… Olay bizim yaşadığımız ülkede geçiyor. Amorf bir gücün yarattığı korku krallığı altında bu ülkenin halkları sadece üreyecekler, çalışacaklar, sömürülecekler, canlarını verecekler. Egemen vaaz açık: “akla gerek yok”, “söze gerek yok”, “vicdana gerek yok”. Şimdi sağlık, eğitim, demokrasi zamanı değil. Barış konuşuluyor.

Şüphesiz hekimler, insan sağlığı ile dolaysız ilgili bir meslek grubu olarak, herkesten önce, herkesten yüksek sesle barışı talep edecek, akan kanın durmasını isteyecektir. Ancak barışın bedeli olarak;  insani ve adil olmayan bir hayatın dayatıldığı bu süreçte; otoriter olanın dışında bir barışın mümkün olduğunu dile getirmekten geri durulmamalıdır.

“Bu Kervan Yürür” *

Ne kadar tekinsiz bir hayat… Hastanelerde, tüm kamusal alanlarda… Hayatlarımızın üstüne kameralar kuruldu. O yüzden herkes suspus, o yüzden herkes sessizce atalet kervanına katılıyor, büyük grupların içinde görünmez olmaya çalışıyor. Çünkü “Yalanı, düzenbazlığı gördüm” diyen aradan alınıyor. Hayata çöken karanlık, kitlelerin aklında kendinin çok ötesinde bir kuvvete sahip oluyor.

İnsanlar hizaya çekiliyor, herkese gözdağı veriliyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir öğretim üyesi “derse türbanla giren öğrencisine yürürlükte olan kılık kıyafet yönetmeliğini hatırlattığı için” cezalandırılmaya çalışılıyor. Numune Hastanesi’nde bir hekim idareye karşı “mesleki bağımsızlığını” savunduğu için sürgün ediliyor.

Bu gidişe dur demenin yolu bellidir. Bu kervan, başını kaldıracak, konuşacak, akla ve vicdana sahip çıkacaktır.  İnsan bilmediğinden korkar. Uzunca zamandır makamları ve parayı üleşen amorf grubun iç çekişmeleri her geçen gün artıyor, kendinden menkul adalet duyguları bile sarsılıyor… Ve her geçen gün biraz daha görünür, biraz daha bilinir oluyorlar.

17 Nisan GöREVdeyiz! 17 Nisan vicdanımız, insana saygımız, bu mesleğe sahip çıkmamız demek olacaktır. Bu Kervan yürüyecek!

*Dr Ata Soyer’in Beyaz Eylemler’den sonra yazdığı bir yazıdan.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler