5 Nisan Türkiye Asistan Hekim Günü ve 17 Nisan Grevi

Tarih : 10 Nisan 2013

5 Nisan Türkiye Asistan Hekim Günü ve 17 Nisan Grevi

Ankara Tabip Odası

Asistan Hekim Komisyonu

Mart ayının sonu yine asistan hekim hareketlenmelerine tanık oldu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli iki asistan hekim 28 Mart günü bir hasta yakınının saldırısına uğradı. Asistan hekimlerin darp edilmesine ve saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösteren hekimler ve sağlık çalışanları olayın yaşandığı gün hastane bahçesinde çadır kurarak sabaha dek nöbet tuttu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanlarının acil hastalar dışında hiçbir hastaya bakmamaya karar vermesi üzerine ise 29 Mart günü iş bırakma eylemi yapıldı. Bu eyleme destek amacıyla Aydın ve Ankara’da asistan hekimler basın açıklaması yaparak sağlıkta şiddeti kınadılar.

Yine aynı günlerde Manisa Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi asistanları da  hekimlere yönelik şiddetin artması ve hastane yönetiminin asistan hekimlerin sorunlarına duyarsız kalması nedeniyle süresiz iş bırakma kararı aldılar.

İki yıl önce Dokuz Eylül Üniversitesi asistan hekimleri yaptıkları grevle 5 Nisan’ı direniş takvimine not düşmüşlerdi. 5 Nisan Türkiye Asistan Hekim Gününü tarihe not ettiren asistan hekim mücadelesi yeni dönemde de kuvvetli bir ses çıkarmanın arifesinde.

Asistan hekimler Türkiye’deki sağlık ortamından rahatsızlar. Tepkilerini zaman zaman ortaya koyuyorlar. Ama tekil örneklerde gerçekleştirilen bu eylemlilikler ancak kısmi kazanımlarla sonuçlanıyor. Bu eylemleri ortaklaştırabilmek, tüm Türkiye’deki asistan hekimlerin gündemine sokabilmek önemli bir görev olarak ortada durmakta.

TTB’nin çağrısıyla 12 sağlık örgütü tarafından yapılacak olan Dr. Ersin Aslan’ın aramızdan ayrılışının yıldönümü 17 Nisan’daki iş bırakma eylemi, belki de bu ortaklaşma açısından iyi bir fırsat olabilir. Sağlıkta yükselecek ortak ve güçlü bir ses başka Ersinlerin yitirilmesine engel olmak için yapabileceğimiz en etkili iş olabilir. Ortak 5 talebimizi tekrardan öne çıkaracağımız 17 Nisan’ı güçlü bir eylem haline getirmeliyiz.

Nitelikli uzmanlık eğitimi

Şiddetsiz çalışma ortamı

Performans sisteminin kaldırılması

İnsanca mesai saati/nöbet ertesi izin hakkımız

Yaşanabilir maaş

2009 yılında kaybettiğimiz Kemal Özer’in dizeleriyle bitirelim…

Yürüdüğün vakit seninle birlikte yürüsün diye

kentlerdeki daracık sokaklar,

geniş alanlarına çıksın diye alınterinin,

yürüdüğün vakit değişsin diye dünya

ve yaşam mutlu bir türkü olsun diye

dağlarda tek tek yakılan bu ateşler

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler