“Ücretli” acil sağlık hizmeti

Tarih : 13 Mart 2013

 

Düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşulları altında hizmet sunan özel acil sağlık çalışanları emek sömürüsüyle karşı karşıya. Kimi zaman 48 saatin üzerinde kesintisiz hizmet verdiklerini anlatan hekimler, acil sağlık hizmetinin özelleştirilmesi deneylerinin kendi üzerlerinde yapıldığını söylüyor.

Hasta naklinden evde bakıma kadar hizmette sınır tanımayan şirketler, sağlık çalışanlarının emekleri konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor. Geçtiğimiz aylarda özel acil sağlık hizmeti veren bir şirketin çalışanlarının yaptığı grev, bu sektörde çalışanların karşılaştığı emek sömürüsünü de gözler önüne serdi.

Hastalanana maaş yok!

Şirketler bünyelerinde kadrolu ve yarı zamanlı statüde sağlık çalışanı istihdam ediyor. Yarı zamanlı çalışanların sigorta primleri en alt seviyeden yatarken, hastalık gibi mazeretler nedeniyle çalışamadıklarında ise maaş alamıyorlar. Çalışma koşullarını sorduğumuz acil sağlık hizmeti veren bir hekim, “Hasta taşırken bir arkadaşımızın beli kırıldı, diğerinin beli kaydı. Tüm bu koşullara rağmen maaş ve nöbet ücretlerimiz çok düşük” diye konuştu. Kurumsal bir yerde çalışan acil sağlık çalışanı hekimler nöbet başına ortalama 350 TL alıyor. Daha küçük ölçekli yerlerde bu ücretlerin yarı yarıya azaldığı, sigorta ve yemek ücretlerinin bulunmadığı da gelen bilgiler arasında. İki ay sonrasını bile planlamanın kendisi için çok zor olduğunu anlatan hekim, “Ciddi bir emek sömürüsü ile karşı karşıyayız. Aldığımız ücretlerle iki ay sonrayı planlamak çok güç. Bir gün belim kayabilir, çalışamayabilirim. Maaşım yok bu durumda” dedi.

Kayıt dışı çalışma
Sağlık çalışanları ambulans sayısına göre 12 ve 24 saatlik vardiyalar şeklinde çalışıyor. Kimi zaman 48 saatin üzerinde kesintisiz hizmet verdiklerini anlatan hekimler, dönem dönem sigortasız, kayıt dışı çalışanlar olduğunu da söylediler.

Acil sağlık hizmetlerini özelleştirme deneyi
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün 112 acil sağlık hizmetlerini taşeron firmaya ihale etmesi ile başlayan, İstanbul 112’nin ambulans sürücülüğü için 2000’i aşkın personeli taşeronlar aracılığıyla alması ve Kocaeli 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde hizmet veren 18 Acil Sağlık İstasyonundan 6 istasyonun ambülansının özel bir şirket tarafından sağlanmaya başlanmasıyla süren özelleştirme deneylerinin Ankara’da kendi üzerlerinde yapıldığı izlenimine kapıldıklarını anlatan hekim, bir süredir 112 çağrılarına dahil edilmeye başlandıklarını hatırlatarak, mobil sağlık yöneticilerinin bu sistemin yaygınlaşması amacıyla bakanlıklar düzeyindeki temaslarının arttığı duyumları aldıklarını söyledi.

Gözüne toz kaçan ambulansla hastaneye taşınıyor
Acil sağlık hizmeti vermenin başta kendisini tedirgin ettiğini anlatan bir hekim, “Teknoloji ilerlese bile, insanın başına bir şey gelince yine insan koşuyor. Çalışma saatleri daha insancıl olsa, keyifle ömür boyu yapılabilecek bir iş.” değerlendirmesinde bulundu. Ankara’daki pek çok yoğun bakımdan daha donanımlı cihazlara sahip araçlarla “gözüme toz kaçtı” diye özel hastaneye taşınan hastalara hizmet veriliyor olması, sağlık çalışanlarına göre işin en acı tarafı. Üyelerden şikayet gelmemesi konusunda sağlık çalışanları azami özen gösteriyor. Sadece hasta taşımacılığı değil Bakanlık ve Büyükelçilik davetlerinden, milletvekili maç turnuvalarına kadar pek çok organizasyonda da bu araçlar hazır bulunuyor.

Üyelik ücreti pakete göre değişiyor
Acil sağlık servisi sunan firmalara üyelik paketlerinin ücretleri verilen hizmete göre aylık 150 ila 1100 TL arasında değişiyor. Bunun yanında şehirlerarası hasta taşımacılığı da yapan şirketlerden bir kısmının hava ambulansları bulunuyor. Üye olmayanlar ise, ücret karşılığında bu ambulanslardan yararlanabiliyorlar.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler