Konaklamalı işyeri hekimliği kursu

Tarih : 13 Mart 2013

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek işyeri hekimliği eğitimleri vermeye başlayan özel şirketler, hekimleri çekmek için stajdan konaklama imkanına kadar türlü seçenekler sunmaya başladı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişiklikle beraber işyeri hekimliği eğitimleriyle ilgili tüm yetki Türk Tabipleri Birliği’nden alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) verildi. ÇSGB’den yetki belgesi alan kamu kurumları, üniversiteler ve özel kurumlar sektörden pay almak için kolları sıvadı.

Konsepte göre ücret değişiyor
Ankara’da ÇSGB tarafından yetkilendirilmiş 22 özel eğitim kurumu var. İlk kez sertifika alacak hekimler için 90 saat teorik, 90 saat uzaktan ve 40 saat uygulama olmak üzere toplam 220 saatlik program uygulanıyor. Beş gün süren sertifika yenileme eğitimleri ise toplam 30 saat.

İlk defa sertifika alacak hekimlerin başvurduğu eğitimlerin ücreti 2500-3500 TL, sertifika yenileme programlarının bedeli ise 875 TL ile 1100 TL arasında değişiyor. Bazı hastanelerle anlaşmalı kurumlarda staj olanağı sağlayan İSAGEM’de kurs ücretleri konaklama hariç 3.500 TL. Konaklama olanaklarında oda kahvaltı ve her şey dahil seçeneklerinin olduğunu belirten çalışanlardan alınan bilgilere göre ücretler konsepte göre değişiyor.

Üniversiteler de el attı
Ankara’da Yıldırım Beyazıt, Hacettepe ve Gazi Üniversiteleri de ÇSGB tarafından yetkilendirilen üniversiteler arasında. Gazi Üniversitesi’nin ilk kez sertifika alacak işyeri hekimleri için açtığı kursun bedeli 2000 TL. Gazi Üniversitesi mensupları için bu ücret1900 TL’ye düşüyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesinde mart ayında ilk kez sertifika almak isteyen işyeri hekimleri için eğitimler başladı. Şehir dışından gelen hekimler için üniversite yerleşkesine yakın bir otelde konaklama imkanı sunuluyor. Kursiyerler otelden servisle alınıyor. YBÜ bünyesinde düzenlenen kursların konaklamasız ücreti KDV hariç 3650 TL iken konaklamalı kurs ücretinin KDV hariç 4150 TL’ye çıktığı öğrenildi.

Devam zorunlu
Kursiyerlerin teorik eğitimlerin yüzde 90’nına, uygulama eğitiminin tamamına katılması zorunlu. AS İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi çalışanları eğitim kurumunun yetki belgesi ve kursiyerin sertifikasının iptaline yol açabileceği nedeniyle devam mecburiyetine özellikle önem verdiklerini söylerken, İSAGEM çalışanları ise kurslarda saatlik imza alındığını ve bu imzaların 20 yıl boyunca saklandığını öne sürdü. ÇSGB, Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın kullandıkları ortak link sayesinde kursiyerlerin devamsızlıklarının takip edilebildiği de ayrıca belirtildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler