Bu ilaçlar ne için?

Tarih : 13 Mart 2013


Girişimsel işlemlerin yasaklandığı muayenehanelerde bulundurulması zorunlu tutulan ilaçlar “bu kadar da olmaz” dedirtecek cinsten. Uzmanlık alanına bakılmaksızın tüm muayenehanelerde aynı ilaçların bulundurulması beklenirken, hastane ortamında uzmanlarca kullanılması gereken ilaçlar kutuları açılmadan çöpe atılıyor.

Özel sağlık kuruluşlarında bulundurulması zorunlu asgari ilaç listesinde dopamin, adrenalin, sodyum bikarbonat, kalsium glukonat gibi özellikli ilaçlar yer alıyor. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hüsniye Tanboğa konuyla ilgili olarak, “Muayenehanede artık hiçbir işlem yapmıyoruz. 30 senedir bana bu ilaçları kullanacağım hasta gelmedi. Niye bulunduruyoruz bilmiyorum” diye konuştu.

İlaçlar kullanılmadan atılıyor
Listede yer alan ilaçları değerlendiren Tanboğa, “Adrenalini hastane ortamında yap deseler dahi yapmam. İsoptine ampulü hayatımda yapmadım.” dedi. Tanboğa, listedeki ilaçları sadece denetim zamanları için bulundurduklarını kaydederek ‘Bu ilaçları, ihtiyacı olanlara vermek gerekirken kullanmadan atmak beni üzüyor” dedi.

Psikolojisi bozulmuş hasta kadın doğuma gelmez
Methergine ampulün sadece kadın doğum uzmanlarında bulunması gerektiğini aktaran Tanboğa, “Bir ortopediste kanamalı hasta gitmez.  Neden methergine bulundursun? Bana da psikolojisi bozuk hasta gelip tedavi olmuyor ki burada kriz geçirirse diye antianksietik ampul bulundurayım. Psikiyatrist, ortopedist, kadın doğum uzmanı demeden bu ilaçları tüm muayenehanelerde istiyorlar.” diye konuştu.

Bu ilaçlarla yaptığımız işlem yok
Psikiyatrist Dr. Hamdullah Aydın, ilaçları muayenehanesinde bulundurduğunu ancak hiçbirini kullanmadığını, kullanım tarihi geçenleri atıp yerine yenilerini aldığını söyledi. Muayenehanelerin değişen koşullarına dikkat çeken Aydın, “Artık bugün muayenehaneler acil hastaların başvurduğu sıra dışı işlerin yapıldığı yerler değil. Ağırlıklı olarak konsültan olarak hizmet verdiğimiz alanlar. Böyle olunca da muayenehanede bu ilaçlarla yaptığımız işlem yok.” dedi. 20 yıldan fazladır muayenehanede çalıştığını ve şimdiye kadar bu ilaçları kullanmadığını söyleyen Aydın, mesleğiyle ilgili olarak olağan dışı durumlarda  listede yer alan ilaçlardan sadece diazepam ampülü kullanabileceğini aktardı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler