Sağlıkta Dönüşüm ve Asistan Hekim

Tarih : 18 Şubat 2013

Sağlıkta Dönüşüm ve Asistan Hekim

Asistan Hekim Komisyonu

Türkiye sağlık ortamı, kamuyu yönetenlerin üzerinde en fazla tasarrufta bulunduğu eğitimle birlikte iki önemli alandan birini teşkil etmektedir.

Her gün yeni düzenlemeler yapılıp karmaşa yaratılmakta, bir taraftan temel sağlık hakları konusunda halkın talepleri karşılanırken bir taraftan da özelleştirmenin altyapısı tamamlanarak güvencesiz sağlık ortamı hazırlanmaktadır.

Geleceğin sağlık üretimini gerçekleştirecek olan tıp fakültelerinin öğrencileri ve uzmanlık eğitimi almakta olan asistan hekimlerin eğitim altyapıları ise bu düzenlemelerle tamamen ortadan kaldırılmıştır. Geçmişin yanlış uygulamaları bahane edilerek yapılan yeni düzenlemeler halkın sağlık hakkını ve biz asistan hekimlerin eğitimini geri dönüşümsüz etkilemiştir.

Durumun vahameti gelecek yıllarda belirginleşecektir.

Asistan hekimler çoğunlukla hekimlik mesleğini yapmak istememekte ya da ülkemizde hekimlik yapmak noktasında ciddi tereddüde düşmektedir. Beyin göçünün engellenmesi için çaba sarf edildiği söylenirken; eğitimin her alanında %2’lik dilimde yer alarak başarı kazanıp zorlu tıp eğitimi sürecine giren bizlere her geçen gün daha az eğitim olanağı reva görülmektedir.

Araştırma yapmak zorlaştırılmıştır. Sağlık alanında gerçekten araştırma yapabilmek için maddi ihtiyacınızın olmaması yani sağlık alanında çalışmamanız gerekmektedir.  Maddi olanak bulmak için yazışma, bürokrasi ve kısıtlamalar ile boğuşmak zorunda bırakılmaktayız.

Araştırma ve eğitimin temel öğesi olan zaman, sınırsız çalışma süresi ile baltalanmaktadır.

Toplumun temelini oluşturan aileden bahsedenler, sağlık alanında çalışanların da ailesinin olabileceğini düşünmemektedir. Asistan hekimlerin özellikle ruh sağlığı noktasında ciddi sorunlar olduğu ortadadır.

Asistan hekim sayılarının azaltılması ise iş yükümüzü iki katına çıkarmıştır.

Birçok alanda azaltılan asistan hekim sayısı ile eğitimin (vaka sayılarının artması beklenirken) kalitesi düşmüştür. Genel işleyişi (çoğunlukla hekimin iş tanımının dışında olan işleri) sağlamak için harcanan zaman ve emek nedeni ile eğitim son planda düşünülmektedir.

Asistan hekimler ile halk her alanda karşı karşıya getirilmekte, durumun mağduru olan iki kesim arasındaki gerginlik tırmanmaktadır. Hekime ve sağlık çalışanlarına şiddet konusunda hassas olduğunu beyan edenler yine şiddetin oluşması için uygun ortamı yaratmaktadırlar.

Toplumun hekime bakışı yönlendirilip saygı ve güvenden yoksun ortam yaratılmaktadır. Hekimler arasında birlik ve beraberlik maddi çıkarlar üzerinden zedelenmeye çalışılmaktadır. Hekimleri bu noktalara getirerek ülkeye hangi yönde hizmet edildiğini yine zaman gösterecektir.

Bize düşen birlik ve beraberlik içerisinde, asistan hekim ruhu ile dayatılan düzeni reddedip hak ettiğimiz eğitimi almak, kendi ruh ve beden sağlığımızı tehdit etmeyecek sağlık ortamını talep etmektir.

Taleplerimizin insani olduğu ortadadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler