Özel hastanelerden SGK’lı hasta bakmama tehdidi

Tarih : 17 Aralık 2012

Kansu Yıldırım

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Birliği (OHSAD), hastalardan fazla ek ücret alındığına dair Sayıştay raporuna istinaden SGK tarafından özel sağlık kurumlarından istenen savunmalara itiraz etti. Üyelerinin kullanımına sunmak üzere bir dilekçe örneği hazırlayan OHSAD, ceza verilmesi halinde SGK’lı hastalara hizmet sunmama yoluna gidebilecekleri uyarısında bulundu.

OHSAD tarafından hazırlanan dilekçede, istenen savunmaların 10 günlük yasal süre içerisinde hazırlanmasının mümkün olmayacağı belirtilerek, isnat edilen suçlamalar için fatura ve belgelerin incelendiği kapsamlı bir araştırma yapılabilmesi için 90 günlük ek süre istendi.

Kredi kartı ödemelerinin incelenmesi sonucu fazla para alındığının ortaya çıktığı iddiasına itiraz eden OHSAD, sadece kart ödemelerine bakarak kart hamilinin hangi nedenle, hangi mal veya hizmet için ödeme yaptığını tespit etmenin mümkün olamayacağını savundu. SGK’nın ödemediği ancak hastaların kendi istekleri ile almış oldukları bazı sağlık hizmetlerine ait bedellerin veya geçmiş dönem tedavi borçlarının da kredi kartı ile ödendiği ifade edilen dilekçede, SGK listesindeki ödeme bilgilerinin çoğunun katılım payı tutarı olduğu, bu tutarlar esas alınarak fazla ek ücret alındığı sonucuna varılamayacağı dile getirildi.

SGK’ya SUT’ta artış resti

Öte yandan, hazırlanan dilekçede hastaları ilgilendiren oldukça kritik bir nokta da bulunuyor. SGK’nın “şikayet veya iade talebi olmamasına rağmen fazla ilave ücret alındığı iddiası” üzerinden özel hastanelere ceza tayin edilmesi durumunda, SGK’lı hastalara hizmet sunmaya son verilebileceği açıklaması yer aldı. Özel sağlık hizmet sunucularının fark alınmayan branşlarında dahi, son altı yıldır enflasyon oranında bile artmayan SUT fiyatlarına rağmen hizmet vermeye çalıştığının belirtildiği dilekçede, 2013 yılı için SUT fiyatlarında maliyetleri karşılayacak artışların yapılmaması ve sağlık kuruluşlarına cezaların verilmesi halinde, SGK’lı hastalara hizmet sunulmayabileceği duyuruldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat, kredi kartından fazla para çekilmesi suçlaması nedeniyle ceza işletilmesi ve cezanın da kurumun gelir kaleminde gösterilmesi yaptırımlarının söz konusu olduğuna dikkat çekti. Bu durumu tespit eden Sayıştay’ın genel bir soruşturma yapıp tüm kredi kartı kayıt içi işlemleri incelemeye dâhil ettiğini ifade eden Bahat, SGK tarafından karşılanmayan tedavi kalemlerine ilaveten 12 liralık katılım payının da incelemede yer aldığına dikkat çekti.

Türkiye’de sosyal güvenliğin sağlanması için toplanan primlerin, sosyal güvenlik için yapılan harcamalardan fazla olduğunu ifade eden Bahat, sosyal güvenlik bütçesindeki açığın nedeni olarak kötü yapılandırılmış emeklilik sistemine işaret etti. Normalde SGK primlerinin sağlık harcamalarını karşılamaya yetmediğini dile getirilen açıklamada, “Hekimlerimiz üzerlerinde bunun baskısını hissetmemeli.” İfadeleri kullanıldı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler