“Muayenehanenizi kapatın, ‘Patron’a çalışın”

Tarih : 13 Kasım 2012

Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği kısıtlamalar muayenehane hekimlerini çalışamaz hale getirdi. Gastroenterologlar muayenehane ortamında rektoskopi yapabilirken, gastroskopi ve kolonoskopi yapmaları yasak. Kadın doğum uzmanları muayenehane ortamında kürtaj, endometrial biyopsi, histeroskopi yapamıyorlar. Uygulama hekim bağımsızlığını tehdit ediyor.

Dünyanın her yerinde muayenehane koşullarında uygulanabilen tıbbi işlemlerin pek çoğu Türkiye’de yasak. Muayenehanesi bulunan bir gastroenterolog, endoskopik yöntemlerden rektoskopi serbest bırakılıyorken gastroskopi ve kolonoskopinin  yasaklanmış olmasına anlam vermenin mümkün olmadığını söyledi.

İşlem serbest, cihaz bulundurmak suç

Muayenehanede endoskopi cihazı bulundurmak da suç teşkil ediyor.  Yapılan denetimlerde muayenehanesinde endoskopi cihazı bulunduran hekimlere bu cihazla rektoskopi yaptıklarına bakılmaksızın bir ay kapatma cezası verilebiliyor. Bu tetkiklerin yasaklanmasından önce oturulup tartışarak karar verilmesi gerektiğini aktaran hekim, “Ben sadece muayenehanede çalışıyorum, bir hastaneye bağlı değilken bu tetkikleri nerede yapacağım?” diye sordu.

Hastalar da etkileniyor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının da muayenehane ortamında  kürtaj, endometrial biyopsi, histeroskopi yapmaları yasak. Kadın doğum uzmanı bir hekim, uygulamanın hekimler kadar hastaları mağdur ettiğini aktararak, “Kürtaj gibi hassas konularda, hasta bunun duyulmasını istemediği için özel muayenehaneyi tercih ediyor ancak biz onu hastaneye göndermek zorunda bırakılıyoruz” diye konuştu. Patolojik tanı koymada kullanılan histeroskopi de muayenehane ortamında yapılamıyor. Kadın doğum uzmanı, muayenehanede çok kısa sürede tamamlanacak bu işlemi yaptırmak üzere hastaların hastanede randevu almak için günlerce sıra beklemek durumunda kaldıklarını aktardı.

Avrupa’da evde doğum teşvik ediliyor

Sekiz haftanın altındaki ve öngörülen riskin olmadığı gebeliklerde muayenehanede anestezist kontrolünde kürtaj yapmanın tıbben uygun olduğu ifade ediliyor. Doğumun kürtajdan daha ağır bir prosedür olduğu, Avrupa’nın pek çok ülkesinde kadınların “evde doğum”a teşvik edildiği, özellikle Hollanda’da bu yönde büyük mesafe alındığını kaydeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, uygulamanın tıbbi bütün işlemleri özel hastanelere kaydırmak amacına yönelik olduğunun altını çizdi.

Sünnet muayenehanede yasak, sokakta serbest

Çocuk ürologlarının muayenehane ortamında yapmasının yasak olduğu işlemlerin başında sünnet geliyor. Hekimler hastalarını düşünerek sünnetin genel anestezi altında yapılmasına taraf oldukları için muayenehane ortamında yapılmamasını onaylıyorlar. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Karnak da çocuk üzerinde tramvatik sonuçlara yol açmaması adına sünnetin hastane koşullarında, genel anestezi altında yapılmasını savunanlardan.

Uygulamanın çelişkili tarafı ise hekimlerin muayenehane koşullarında dahi yapılmasını onaylamadıkları bu işlemin evde, sokakta, toplu sünnet şölenleri adı altında yapılmasına rahatlıkla izin veriliyor olması.

Özellikle kırsal kesimlerde sünnet berberler, köy imamları tarafından dahi yapılabiliyor. Samsun 19 Mayıs Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Ürolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Şaban Sarıkaya da cerrahi bir işlem olmasından ötürü sünnetin genel anestezi altında yapılması yönünde görüş bildirdi. Öte yandan Samsun Vezirköprü’de temizlik görevlisi bir sünnetçi tarafından sünnet edildikten sonra komplikasyon gelişen çocuk hastanın hastaneye getirildiğini ve ailenin sünnet yapan kişi hakkında şikayetçi olmadığını anlatan Sarıkaya, “bunu yapan bir hekim olsaydı başına gelmeyen kalmazdı” dedi.

Patron’a çalışın!

Görüşlerine başvurduğumuz pek çok hekim, tüm bu sınırlamaların, serbest muayenehane hekimliğinin ortadan kaldırılması ve hekimlerin özel hastanelerde düşük ücretle patron emrinde çalıştırılması için getirildiğine işaret etti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler