Yoğun ve kuralsız trafik

Tarih : 07 Eylül 2012

 

Dr. Selçuk Atalay

ATO Yönetim Kurulu

Genel Sekreteri

 

 

 

Mahkemeler Kim İçin?                                                                                                              

Öyle çok üniversite, öyle çok tıp fakültesi kuruldu ki, takip etmek zor.  Müthiş yoğun bir trafik var. Yeni doçentlerimiz, profesörlerimiz… Sadece tıp fakültelerinde değil, bütün fakültelerde aynı durum yaşanıyor. Bu trafiğin kendine göre sebepleri ve kendi gereksinimlerine göre bir hızı var. Hız ihlali, kural dışı hareketler var mı? Var! Fakat bu dönemde “kural”, “hukuk” sadece aşılacak bir engel, dönülecek bir kavşak. Çünkü iktidar herkesin, her kurumun üstünde görüyor kendini. Kırmızı ışık herkes için aynı anlamı taşımıyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi  (YBÜ)Tıp Fakültesi’ni biliyor musunuz? Hiç duymamış olan da vardır. YBÜ Ankara Çubuk’da kurulacağı söylenmiş bir üniversite. Bu kağıt üzerindeki üniversite ile mahkemeler dahi yazışma yapmakta zorlandılar. Adresi belirsiz! Biz aradık bulduk. Çubuk’daki belediye binasını adres göstermişler. Ama Ankara’nın bir çok yerinde üniversiteye ait binalar kiralanmaya, satın alınmaya başlandı. Cinnah Caddesi’nden çıkarken bakın… Çubuk merkezli üniversitenin binalarını görebilirsiniz.

YBÜ’nün tıp fakültesine yapılan bazı atamalara (Tabip Odasının açtığı davayla) önce yürütmeyi durdurma ardından esastan iptal geldi. Açıp bakarsanız üniversitenin web sayfasına, bu hukuk kararından sonra hiçbir şeyin değişmediğini görürsünüz. Hukuk mu dediniz? İktidarı ilgilendirmiyor. Kırmızı mı yanıyor? Herkese değil!

4+4+Zört

Hekim örgütü, ilgili dernek ve kurumlarla birlikte ardı ardına açıklamalar yaptı. Bu iş olmaz dedi! Yanlış dedi! Kamu kurumlarında, çocuk uzmanlarının kapısında sıra büyüdükçe büyüdü. Bırakın yapılan itirazları bir kenara, o yaş çocukları okullarda koruyamayacaklar. Çocuklar tehlike altında okula gidecekler.  Ama kim dinler? Trafik ilerleyecek. Alt geçitlerden, üst geçitlerden… Meclis’in önünde yollar çökse de, bu trafik tüm ihlalleri ile yürümek istiyor!

Hastane Yıkan Bakanlık!

Ankara’nın göbeğinde sermayeye kaynak aktaracağız diye yürütülen kampüs hastane macerasını takip ediyor musunuz? İhalesine yürütmeyi durdurma verildi! TTB başardı bu işi. Ne oldu peki? Değişen hiçbir şey yok! Ama hukuk! Hukuk, iktidarın trafiğinde bir “hız kısıtlayıcı” belki sadece. Hız kesmeyebilir de.

Yersiz yurtsuz kalmış, Ankara’da sermayeye rant aktaracağım diye Etlik İhtisası dağıtıp, kalan kamu hastanelerine personeli ve malzemesi ile sıkışan Bakanlık, Özel Ulus Hastanesi ile anlaşmaya çalışıyor. Kendisine komünist diyen Bakanlık 2012 yılında, besleyip büyüttüğü özel sektörden bina kiralamaya başlıyor. Ankara tıp ortamında, Özel Ulus Hastanesi sahipleri ile Dışkapı başhekimi arasında geçen olaylar, Bakanlığın Ankara sağlık ortamının kaderini bir takım aile ilişkilerine bağladığı konuşuluyor.  Öte yandan Özel Ulus Hastanesi gerçek sahibinden değil, kiracısından kiralanmaya kalkışılabiliyor.

Etlik ihalesine kamu zararı artmasın diye dur dendi! Fakat sermayenin ve onun iktidarının ısrarı var! İktidar, kamu yararını mahkemelerden daha iyi bileceğini düşünüyor. Ya da kamu yararı değil, başka yararlar ön planda bugünün Türkiye’sinde.

Dikkat edin tüm komşuları ile ihtilafa düşen bir rota bu! Savaş, şiddet, kayırmacılık, gericilik, kadrolaşma, baskı… Bu can sıkıcı, bu berbat trafik durur! Durmaz değil! Kırmızı ışıkta geçen sürücüye cezası kesilir!

Bu arada… Siz bu trafiğin neresindesiniz?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler