Hekimin Değeri

Tarih : 15 Mayıs 2012

Dr. Bayazıt İlhan

 

Hekime değer vermek insana değer vermektir.

 

Bazı önermeleri tersten de söyleyebilirsiniz: İnsanın değerli olduğu yerlerde hekime değer verilir!

 

İnsanın değerli olduğu yerde sadece hekime değil, hemşireye, teknisyene, tüm sağlık çalışanlarına, öğretmene, sanatçıya değer verilir. Cümle olumsuz yönünden yazılınca değersizlik hekimleri, sağlık çalışanlarını kapsadığı gibi öğretmenleri ve sanatçıları da kapsıyor.

 

***

 

Yukarıdaki önerme doğruysa hekimin değeri parayla ölçülebilir mi? Bazen soruyorlar, hekimler kaç para istiyor, siz kaça çalışırsınız diye.

 

Sizin çocuğunuzun hayatı, sağlığı parayla ölçülebilir mi? Babanızın beynindeki tümörü çıkaran, kızınızın kopan kolunu yerine diken, çocuk sahibi olmanızı sağlayan, bebeğinizin gözünü açan, duymasını sağlayan hekimin değeri kaç paradır?

 

***

 

“Tuzu kuru doktorlar…”

“Doktorlara sabit para verirsen çalışmazlar.”

“Bunların muayenehanesine gitmezsen bakmazlar, geçti o devirler.”

“Çalışmayacaksan çek git, ben 100-150 dolara çalışacak doktor bulurum.”

“Doktor efendi mani (money) peşinde (bunun üzerine miting alanındakiler doktorları yuhalıyor).”

 

İktidar sahiplerinin konuya böyle yaklaştıkları bir ülkede 17 yaşında bir genç, dedesini ameliyat eden 30 yaşındaki genç bir hekimi defalarca bıçaklayarak öldürdü, bu ülkenin yetiştirdiği en değerli varlıklardan birini gözünü kırpmadan aldı aramızdan.

 

Zaten şiddet tırmanıyordu, uyarıyorduk, “ne yapalım kabalık yapanlar oluyor, bireysel olarak şikayetçi olmak lazım, kurumsal olarak bizim yapacağımız bir şey yok” yollu açıklamalar yapılıyordu, sonunda “kabalık” nedir tüm Türkiye tüyleri ürpererek gördü.

 

***

 

Öğretmenler mi?

 

Önceki yaz tatilinde, “vekil” öğretmen olarak çalışıp ayda 700 TL maaş alan bir öğretmen, öğretmenlik yaptığı okulda, hamallık yapıp ders kitaplarını taşırken kalp krizinden öldü!

 

Geçtiğimiz ay yine vekil öğretmenlik yapan bir genç öğretmen KPSS sınavlarına hazırlanıp kadroya geçmeye çalışırken intihar etti.

 

Öğretmenler de öğrencilerinden ve velilerden dayak yiyor. Ne dersiniz bu ülkede eğitimcinin değeri var mı?

 

***

 

Sanatçılar mı?

 

Geçtiğimiz yıl bu ülkede bir şehirdeki heykel “ucube” ilan edilip yerinden söküldü. Zaten daha önce de bir belediye başkanı bir heykeli kastederek “tükürürüm böyle sanatın içine” demişti.

 

Tiyatroculara “ben ne istersem onu oynayacaksınız, bu ülkedeki insanlara yukarıdan bakmayı, bizlere parmak sallamayı bırakın, satıyorum tiyatrolarınızı da sizi de” dendi.

 

Sanatçının değeri?

 

***

 

İnsana dair ne varsa, yaşamı güzelleştiren ne varsa hedeftedir.

 

Turgay Fişekçi’nin satırlarını hatırlayalım:

 

“Kendini yok eden

Korkunç bir dünya bu

Nasıl da sevdik onu”

 

İnsanların hekime, öğretmene, sanatçıya sahip çıkmanın kendi insanlıklarına sahip çıkmak olduğunu anlamaları gerekiyor. Bizlere de bıkmadan, usanmadan anlatmak düşüyor. Geleceğimizi karartmak isteyenlere inat…

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler