Tabip Odaları Seçimleri

Tarih : 02 Nisan 2012

 

Nisan ayında tabip odaları seçimleri olacak. Ankara Tabip Odası yetkili organlarının seçimleri 8 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak. Bir gün öncesinde de Genel Kurulumuzu yapacağız.

Bu seçimlerle Ankara Tabip Odası tarihinde bir dönemi daha geride bırakmış, taze umutlar ve heyecanla yeni bir dönemi başlatmış olacağız.

 

Seçim dönemleri tabip odaları açısından çok önemlidir. Türkiye sağlık ortamı, hekimlerin ve hekimliğin durumu değerlendirilir. Tabip odası faaliyetleri masaya yatırılır, doğrular, yanlışlar, eksikler dile getirilir, bu değerlendirmeler yeni döneme ışık tutar.

 

Biz de Ankara Tabip Odası seçim sürecinde bunları yapıyoruz. Hastaneleri, aile sağlığı merkezlerini, hekimlerin bulunduğu tüm birimleri ziyaret etmeye çalışıyoruz. Sizlerden çok değerli geribildirimler alıyoruz. Durumumuzu yeniden, açıklıkla görme fırsatı kazanıyoruz. Yaptıklarımızı anlatmaya, eksiklerimizi görmeye çalışıyoruz.

 

Geçtiğimiz iki yılda hekimlik mesleğinin yer aldığı her alanda üretimler gerçekleştirmeye, sorunlarımızı giderme yönünde adımlar atmaya çalıştık. Bunları hekimlerle birlikte yaptık. Tüm bu çabalar bir yana, alanda görülen hekimlerin yaygın mutsuzluğudur. Özlük haklarındaki gerileme bu mutsuzluğun kaynaklarından sadece biridir. Hekimlerin gelir güvencesi, iş güvencesi, can güvencesi ve mesleki bağımsızlıkları kalmamıştır. Bu dört ana başlık temel taleplerimizi de belirlemektedir. Gelir güvencesi, iş güvencesi, can güvencesi ve mesleki bağımsızlık hakkımızdır, istemeye devam edeceğiz. “Sağlıkta Dönüşüm” denilerek yapılanlar hekimlerde derin mutsuzluk ve umutsuzluğa yol açmıştır. Yol açmıştır, ama yine de umut orada durmaktadır. Umut örgütlenmekte ve birlikte mücadelededir. Hekimlerin örgütlenip mücadele verecekleri en meşru zemin tabip odalarıdır.

 

Ankaralı hekimler önceden yaptıkları gibi Ankara Tabip Odası’ndaki örgütlülükleri ile umudu yeşertecekler, gelecek güzel günleri mücadeleleri ile kuracaklar.

 

İki yıl önce bu köşede bir şiirden alıntı yapmıştım:

 

Nedensiz bir çocuk ağlaması bile

Çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır.

 

Odamızın mücadele sürecini değersizleştirme çabası belirgindir. Dile getirdiğimiz doğrulara verilen yanıt bir şablon haline gelmiştir: “İddialar ideolojik.” Aslında bu ifadenin kendisi, cevap verilemediğinin göstergesidir. Bu tarzı engellemenin ve mücadeleye destek olmanın yolu bellidir. Daha çok örgütlenmek ve doğruya sahip çıkmak.

 

***

 

O halde ilk görevimizi hep birlikte yerine getirelim. 8 Nisan 2012 Pazar günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji kantinine gidip oyumuzu kullanalım. Oylarımızla uygulanan sağlık politikalarına cevabımızı verelim.

 

Vereceğimiz cevap “nedensiz bir çocuk ağlaması” değildir, ama “çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır.”

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler