8 Nisan Referandumu

Tarih : 02 Nisan 2012

Değerli Meslektaşlar,

Tabip Odası Seçimleri geldi. 8 Nisan Pazar günü, Ankara Tıp Morfoloji Binası’nda sandık başında olacağız.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca hekimlerle Sağlık Bakanlığı arasında çok çetin bir mücadele yürütüldü. İktidar hekimlerin özlük haklarını tırpanlamak, mesleki bağımsızlıklarını yok etmek için çok çeşitli yollar denedi, denemekte.

En büyüğünden en küçüğüne, milyonlarca yurttaşın oylarıyla temsil edilen siyasi partiler bu dönemde iktidarın sağlık politikalarını sessizce izlerken, hekimler seslerini yükselttiler. TTB ve tabip odaları sağlık politikalarındaki yanlışlıkları, her türlü medya karartmasına ve meslek örgütünün yetkilerine müdahale çabalarına rağmen, var güçleriyle haykırdılar.

Abartı değil, gerçek! Türkiye’de bu dönemde, sağlık alanındaki toplumsal muhalefeti anlı şanlı siyasi partiler değil, başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanları gerçekleştirdiler.

Sağlık Bakanı’nı her gün televizyonlarda, gazetelerde izliyorsunuz. Sizi öfkelendiren beyanlarda bulunuyor. “Hekimler memnun” diyor. “Sağlık sistemim başarılı” diyor. Bunlara cevap vermek istiyorsunuz; ama ekranlar, gazete sayfaları sizlere kapalı.

Sağlık Bakanı, tabip odalarının direncinin gücü karşısında buraları “marjinal yerler” olarak, kendisine karşı çıkan hekimleri de “marjinal gruplar” olarak tarif ediyor. Bunu yaparken elbette bir amacı var. Bakan, tabip örgütünün ve hekim muhalefetinin hükümette yarattığı rahatsızlığı ancak böyle bir dil kullanarak bertaraf etmeye çalışıyor.

Buna fırsat vermemeliyiz. Bugün Sağlık Bakanı’na verilecek en güzel yanıt, Oda seçimlerini ÇOK YÜKSEK BİR KATILIMLA gerçekleştirmek ve kimin marjinal olduğunu, kimin otoyolda ters yönde gitmekte olduğunu apaçık göstermektir.

BU SEÇİMLER HEKİMLER İÇİN REFERANDUMDUR. Eğer ülkemizdeki sağlık politikaları doğru, halkın sağlığı ve hekimlerin gelecekleri güvendeyse, seçim günü başka bir şeyle de meşgul olabiliriz.

Ama; “Hayır! Öyle değil!” diyorsanız bunu ancak sandıkta söyleyebilirsiniz.
Sağlık politikalarını beğenmedikleri halde, 8 Nisan seçimlerine katılmayacak olanlar şimdiden kendilerine ikna edici bir izahat aramaya başlayabilirler.

 

Kime oy verecek olursak olalım, bu süreçte HEKİMLERE DÜŞEN, HEKİM ÖRGÜTÜNÜN ARKASINDA DURMAKTIR.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler